Stephen King: Ostrov Duma Key


Stephen King předkládá fascinující román, ve kterém čtenáře provede tajemnými kouty lidské paměti, temnými vodami představivosti a zubatými nástrahami uměleckého talentu.

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opustí manželka. Na radu lékaře změní prostředí a odstěhuje se na ostrůvek Duma Key. A v rámci terapie začne kreslit. Zjistí, že je velmi nadaný malíř. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...

Beta, překlad Linda Bartošková, 560 str., váz., 349 Kč

 

 

Iva Pekárková: Sloni v soumraku


Iva Pekárková napsala knihu v českých literárních vodách velmi nezvyklou. Pro svůj příběh nepotřebuje mnoho místa ani času, vše zhustí do relativně krátkého období s malým počtem hrdinů. Ovšem co je na Slonech v soumraku jedinečné, to je psychologická analýza každé postavy.

Silně erotický příběh mladého Senegalce Amadoua a jeho stárnoucí anglické novomanželky Annie je syrové a zároveň neodolatelně vtipné vyprávění o studené realitě mezilidských vztahů, generačních problémů a kulturních rozdílů, ale i o tom, jak se partneři mohou navzájem krutě využívat.

Millennium Publishing, 248 str., váz., 279 Kč

 

 

Stanisław Lem: Sex Wars


Polský spisovatel Stanisław Lem je známý především jako autor žánru science fiction. Neméně důležité, u nás přitom téměř neznámé, jsou Lemovy publicistické texty, v nichž se zabývá především kybernetikou, informatikou, genetikou, robotikou, internetem a dalšími tématy, která úzce souvisejí s civilizačním pokrokem. Právě díky těmto textům se Lem záhy proslavil jako prognostik, jenž byl leckdy sám překvapen, když se objevy, které kladl do vzdálené budoucnosti, začaly uskutečňovat už za jeho života.

Do výboru jsou pro podání uceleného obrazu Lemovy tvorby zařazeny také ukázky z jeho životopisu, v nichž se vyjadřuje k nejdůležitějším událostem 20. století.

Akropolis, překlad Pavel Weigel, 224 str., brož., 259 Kč

 

 

Erle Stanley Gardner: Případ nedbalé nymfy


Nové vydání řady proslulého mistra detektivních příběhů E. S. Gardnera přivádí na scénu známého obhájce Perry Masona s jeho oddanou sekretářkou Dellou Streetovou a nepostradatelným soukromým detektivem Paulem Drakem. Vyznačují se brilantní zápletkou i atraktivním vykreslením všech vrstev americké společnosti, ale jejich těžištěm je především závěrečná obhajoba klienta, při níž Gardner v autobiografické postavě Perryho Masona rozehrává své jedinečné umění advokátních kliček a křížových výslechů.

Z večírku konajícího se v sídle známého kalifornského boháče na jeho soukromém ostrově uprchne v panice do moře mladá žena a jejím zachráncem je náhodou samotný Mason. Tím se však, v očích policie stává sám podezřelým z krádeže šperků, a proto je nucen vzít případ do vlastních rukou.

Mladá fronta, překlad František Jungwirth, 224 str., váz., 249 Kč

 

 

Dean R. Koontz: Ochránce


Dean Koontz, mistr zápletek a nečekaných zvratů, nezůstává ani tentokrát nic dlužen své pověsti a v řečišti vyprávění nenechá čtenáře vydechnout, dokud neotočí poslední stránku.

Na počátku příběhu stojí náhoda, tak jak se v životě často stává, když se člověk ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě. Tim Carrier, zedník a samotář, sedí ve své oblíbené hospůdce a srká neškodné pivo. Než položí na stůl sklenici, aby si pohovořil se svým přítelem, osud ho postaví na startovní čáru závodu, z něhož nelze couvnout. Na startu stojí také Linda Paquetteová, která se zdánlivě zcela bez důvodu stala terčem nájemného vraha. Otázka „proč" visí ve vzduchu a vrah nepostrádá rychlost ani vynalézavost...

BB art, překlad Ondřej Duha, 312 str., váz., 249 Kč