Sarah Watersová: Zlodějka    


Nejdůležitější, v neobyčejně čtivém románu současné mladé britské autorky, v němž se potkávají Oliver Twist, Molly Flandersová, Žená v bílém i žebrácká opera, je otázka: Kdo je vlastně kdo?

Historická detektivka  se odehrává ve viktoriánské Anglii, a to ve třech různých prostředích: v nechvalné části zlodějů a bídáků v Londýně, na zanedbaném šlechtickém venkovském sídle a v dobovém blázinci. Bravurně vystavěný děj a základní zápletka nechávají čtenáře neustále v nevědomosti, jak to všechno je doopravdy.

Argo, překlad Brabora Punge Puchalská, 535 str., váz., 398 Kč

 

 

Frederick Forsyth: Žoldáci

Fascinující příběh Fredericka Forsytha z roku 1974 líčí průběh příprav na převrat ve fiktivním africkém státě Zangaro. Na tomto malém území, kde despoticky vládne sadistický prezident Kimba, jsou nalezena obrovská ložiska platiny. Jistá velká těžební společnost by velice uvítala, kdyby v Zangaru byla u moci vláda, která by co nejdříve a bez problémů podepsala těžební koncesi, a tak se rozhodne politickému vývoji v zemi trochu napomoct.

Obratnost, s níž autor stupňuje děj - od téměř dokumentárně strohého popisu skupiny žoldáků připravujících převrat až po strhující finále korunované naprosto nečekanou pointou - nenechá čtenáře chladným ani více než třicet let od prvního vydání díla.

Euromedia Group - Knižní klub, překlad Magdalena Tůmová, 344 str., váz., 269 K
č

 

 

Ed McBain: Není hluchý jako hluchý


Postavu zdánlivě nepolapitelného zločince Hluchého uvedl Ed McBain v tomto již klasickém policejním románu do děje už potřetí.

Detektiv Bert Kling z 87. pátracího oddělení je zamilovaný až po uši. Jeho dívka má rudé vlasy a zelené oči a právě jí kočičí lupič vyloupil byt. Steve Carella pátrá po totožnosti mladíka, který našel špinavou smrt na kříži ve vybydleném činžáku Na procházce v městském parku zjistí udivený muž, že ho někdo prostřelil šípem…A do toho se vrací noční můra 87. revíru, přízrak beze jména, kapánek nahluchlý, zato s fantazií zločince, z níž detektivy mrazí v zádech.

BBart., překlad Jan Zábrana, 216 str., váz., 249 Kč

 

 

 Haruki Murakami: Konec světa & Hard-boiled Wonderland

 

Tanizakiho cenou oceněný román Haruki Murakamiho Konec světa & Hard-boiled Wonderland se odehrává v neurčité budoucnosti v mraveništi současného Tokia.

Hlavní hrdina, držitel licence na speciální kódovaní počítačových dat přijme na první pohled normální zakázku a vzápětí se stane klíčovým prvkem ve hře, v niž spolu svádí boj Systém a Továrna. Netuší, že se už dávno ocitl na okraji propasti. Nejen proto, žije ve světě ovládaném soukolím nemilosrdného byznysu, připomínajícího v lecčems spíše organizovaný zločin, ale především proto, že byl za život v klidu ochoten platit příliš - implantací čipu do hlavy ve světě reálném, ztrátou stínu a duše ve světě vlastní mysli.

Euromedia Group – Odeon, překlad  Tomáš Jurkovič, 512 str., váz., 299 Kč

 

 

Lisa Jacksonová: Ztracené duše


Hrdinka trhilleru sedmadvacetiletá Kristi Bentzová se už dvakrát stala předmětem zájmu sériového vraha, ale měla dost štěstí, aby pokaždé vyvázla. Nyní žije na přání otce mimo nebezpečí v New Orleans, ale spokojená není. Nehodlá se vzdát svého novinářského snu a psát o zločinech, které svou zvráceností pobuřují a zároveň fascinují.

A jak se zdá, nyní nadešla její životní šance.  Během dvou let ze střední školy Všech svatých záhadně zmizely čtyři studentky. Zapíše se ke studiu, zároveň zjišťuje, že kdysi bigotní katolická škola skrývá mnohá znepokojivá tajemství, mezi nimiž dominují zvěsti o temném kultovním spolku...

Domino, překladatel Petra Pachlová, 416 str., váz., 239 Kč