Tipy zpěvačky Alice Springs

Čtu: Jelikož mám málo času, prózu nečtu už asi pět let. Perfektně mi ale vyhovují krátké povídky nebo básničky. Mým největším oblíbencem je Jaroslav Seifert, neustále dokola čtu jeho sbírky Jablko z klína, Ruce Venušiny a Nejkrásnější bývá šílená. Některé básničky umím nazpaměť. Mám ráda i Jiřího Žáčka.

Poslouchám: Klasiku, teď například Goldbergovy variace Bachových skladeb, které hraje Glenn Gould. Z populární hudby soundtrack k filmu Frida, živý koncert Stevieho Wondera, také Phila Collinse a Jamese Browna.

Viděla jsem: Nádherný film Frida, nezávislou Telefonní budku, která se mi hrozně líbila, a také Terminátora 3. Arnold je vtipný, ale měl by být raději guvernérem, než točit čtvrté pokračování.

Internet: Strašně ráda se zúčastňuji chatových rozhovorů. Ráda na internetu inzeruji, když něco potřebuji prodat, a mám několik e-mailových adres. Babička měla nedávno nějaký zdravotní problém. Nikdo z rodiny nevěděl, co by to mohlo být, a tak jsem sedla k internetu a zjistila diagnózu. Správně, samozřejmě.

I.M.T. Smile: I.M.T. Smile

Šéf slovenských I.M.T. Smile, zpěvák a kytarista Ivan Tásler, získal v posledních letech obrovské zkušenosti spoluprací s Richardem Müllerem. Na nové desce své skupiny je proměňuje v plody. Je odlehčená, lehounce šansonová, povšechně písničková i potřebně vzdušná. Komorní hudbu provázejí intimně laděné texty, Tásler se jako zpěvák snaží nahlížet do mnoha vokálních poloh. Je to velmi dospělé album, přijatelné spíše pro vyšší věkové kategorie - pozorné posluchače.

Universal Music, 51:07

Lev Blatný: Servus, Serváci

Lev Blatný (1894-1930) není pravděpodobně znám natolik jako jeho syn Ivan. Přesto jsou jeho gelnerovsko-čapkovské povídky učebnicovou ukázkou expresionismu počátku 20. století. Prvního autora připomíná Blatný především svou tematikou - město a společenský život v něm, kavárny, lidé a jejich rozmanité osudy. Druhého potom odérem tajemna, nedořečených situací, hypotéz či smyslem pro logickou dedukci.

"Zduchovnělý expresionismus prolíná se s prvky realistického významu, výrazná intelektualita provázena sklonem k ironii a stylotvornou konstrukční schopností, se smyslem pro živelná hnutí citů a pudů," dočteme se v Lexikonu české literatury. V knize samotné potom najdeme mnohem víc - třeba i filozofické rozjímání o dobru a zlu, trestu a vině či kráse a ošklivosti (Povídky z hor).

Petrov, 380 stran