Název filmu pochází z Flemingovy povídky a v tomto kontextu znamená, že vztah nelze zachránit, pokud obě strany nejsou schopny ze sebe vydat „quantum of solace“ v překladu množství útěchy. A Quantum je také název zločinecké organizace, která ve filmu figuruje.

Děj poprvé v historii bondovek bezprostředně navazuje na předchozí. Na konci Casina Royal Bond ztratil milovanou ženu Vesper, které ho zradila. Teď se vydává hledat pravdu o organizaci, která ji vydírala. Organizace je ovšem mnohem komplikovanější a nebezpečnější, než si kdokoli dokázal představit, takže nejnovější mise zavede Bonda do Rakouska, Itálie a Jižní Ameriky. Aby nalezl člověka, zodpovědného za Vespeřinu zradu, odhalil pravou podobu jeho ďábelského plánu a zastavil jeho uskutečnění, musí se držet o krok napřed před CIA, teroristy a dokonce i před M.

Hlavní roli dostal po ohromném úspěchu Casina Royal, které bylo s tržbami bezmála 600 miliónů dolarů nejúspěšnější v celé sérii, opět Daniel Craig – má smlouvu dokonce na čtyři pokračování. Dlouho se však hledala nová Bond girl, jíž se nakonec stala ukrajinská modelka a herečka Olga Kurylenková.

Bong girl překonala strach


Craig, který se na obsazování rolí podílel, vzpomíná: „Olga byla u konkurzu prostě neuvěřitelná, naprosto přesně vystihla, co bylo třeba. Je to skvělá herečka a navíc je krásná, a to je dokonalá kombinace. Působí zvláštně odtažitě, což je ideální, protože jak ona tak Bond se chtějí mstít,“ říká a připomíná, že už vzhledem k tomu, že minule se Bond osudově zklamal, bylo by hloupé, aby se vzápětí zase zamiloval.
Kurylenková poznamenává, že se ani jako typická Bond girl necítila a prozrazuje: „Camille je jednou z mála Bond girls v historii série, která se s Bondem nevyspí! Má pevně daný cíl, ví, co chce, a je rozhodnuta toho dosáhnout.“

Kurylenková musela pro svou postavu hodně trénovat, ale rozhodně si nestěžuje: „Říkala jsem si, že to bude spousta práce se zbraněmi, různé pády, automobilové honičky, volné pády – a kde jinde se k něčemu takovému dostanete? Kaskadéři byli hrozně ochotní. V jedné scéně mě má Greene (hlavní padouch, kterého hraje Mathieu Amalric) téměř shodit z vysokého balkónu. Mám hrůzu z výšek a když jsem to poprvé uviděla, nevěřila jsem, že to dokážu – nejsem se ani schopna procházet po balkóně ve svém bytě. Ale kaskadéři tam šli se mnou a byli tak trpěliví, že jsem to nakonec zvládla.“

Jako Bondova nadřízená se opět vrací Judi Denchová, která se poprvé stala M ve Zlatém oku po boku Brosnana. „Baví mě to, samozřejmě, nedá se tomu odolat,“ říká o svých návratech k M velká dáma britského divadla.

Dvaadvacátá bondovka se natáčela na více místech než ty předchozí. Začalo se v  Pinewood Studios v Buckinghamshire nedaleko Londýna, která jsou v podstatě synonymem pro filmy s Jamesem Bondem – točily se tu kromě dvou (Povolení zabíjet a Zlaté oko) všechny.  Odtud se štáb přesunul  do Panama City a Colonu v Panamě, do poušti Atacama v Chile, do Sienny, Carrary, k jezeru Garda a do Fonteblanda v Itálii a do Bregenzu v Rakousku. Pomocný štáb ještě současně natáčel letecké scény v San Felipe v Mexiku.