"Jako malá jsem zažila pocity žárlivosti a závisti vůči svým vrstevnicím, a to z mnoha důvodů: záviděla jsem jim, že mají matky, nebo že jsou hezčí a bohatší. Člověk ale musí nejdříve dospět, aby si uvědomil, že těmito emocemi jen zbytečně ztrácí čas. Nyní to samozřejmě zažívám z opačné strany, nejrůznější lidé mi závidí, jsou na mě naštvaní a na mou dceru se leckdy koukají přes prsty zase její vrstevnice," řekla v rozhovoru.

Prostý příběh

Jednoduchý příběh vypráví o čtyřech jedenáctiletých dívkách, nerozlučných přítelkyních Nicole, Anny, Charlottě a Grace, které si říkají Anglické růže. Chodí do stejné školy, bydlí ve stejné čtvrti, čtou stejné knížky. Všechny společně závidí Binah, překrásné dívce ze sousedství, která má podle nich dokonalý život. S pomocí kouzelné víly se dostanou do domu, kde Binah bydlí, a zjistí pravdu. Nemá vůbec lehký život, musí se po škole starat o domácnost i o otce, s kterým žije,  a přesto je to báječné devče.

Madonna tak připomíná svůj vlastní osud, od útlého dětství vyrůstala se sestrami a bratry bez zemřelé matky. První z pěti chystaných knih určených čtenářům od sedmi let současně vychází ve sto zemích a ve třiceti jazycích. Český překlad Veroniky Bohaté na osmačtyřiceti stranách nabídne nakladatelství Albatros nejdříve ve středu, určitě ale do konce týdne. Ve Francii vychází v prestižním nakladatelství Gallimard, kde publikuje i Milan Kundera.

Madonna vyprávěla příběhy dceři

"Mnoho dospělých se při výchově svých dětí lecčemu přiučí, a to platí i v mém případě. Kromě toho nás výchova dětí naučí větší zodpovědnosti za to, co děláme, a jaký to má dopad na naše okolí," řekla ještě Madonna. "Nejlepším kritikem a schvalovatelem se v těchto časech ukázala moje dcera Lola. Když se při čtení některé z částí mé rozpracované knihy vrtěla, usnula nebo mi sama řekla, že by raději chtěla číst něco jiného, věděla jsem s jistotou, že má práce ještě není u konce."

Madonna, která se přiznala k oblíbeným knížkám Medvídek Pů nebo Alenka v říši divů a knížku věnovala dětem Lourdes (6), které říká Lola, a Roccovi (3). Doufá, že Anglické růže zaujmou děti všech věkových kategorií. Jako ilustrátora si vybrala amerického výtvarníka a designéra Jeffrey Fulvimariho. Ten se hlásí k Andy Warholovi. "Na něm se mi líbí, že se vždy snažil počítat s každým a nad nikoho se nepovyšoval. Obdivuji také Walta Disneye, zejména pro hřejivost jeho obrázků, které dovedl kreslit jen on," tvrdí.

Madonna dohlížela i na ilustrace

Madonna podle něj vždycky přesně věděla, co a jak chce, což ho nepřekvapovalo. Měla podrobné a konkrétní požadavky, díky čemuž se mu s ní velmi dobře pracovalo. "Začali jsme, jak už to u ilustrování bývá, z hrubými náčrty, a najednou koukám, čtyři růže jako by samy vyrostly zpod hrotu mého pera. Veškerá práce probíhala potají, což pro mě bylo něco naprosto nového, a navíc moji přátelé strkali do všeho nos," dodal Fulvimari.

Madonna přiznala, že na projektu newyorského nakladatelství Callaway Editions nevydělává žádné peníze a od samého začátku ví, že každá částka z prodeje jde na pomoc dětem a že její tvůrčí schopnosti nejsou snad poprvé v životě motivovány jejím egem ani chtivostí.