Metallica je už od osmdesátých let nejslavnější metalovou skupinou světa s téměř neotřesitelným postavením na trhu. I přes některá rozpačitá alba z pozdějších let jako Reload a St. Anger dodnes vyprodává největší stadióny, v ČR vystupovala letos v červnu.

Velmi uznávaný kytarista Jeff Beck zahájil kariéru v šedesátých letech v Anglii, hrál mimo jiné se slavnou foramcí Yardbirds. Je všestranným hráčem, který zasáhnul do světa bluesrocku, jazzu a fusion, ale i nejtvrdšího rocku. Beck získal čtyři ceny Grammy a známý americký magazín RollingStone ho zařadil na čtrnáctou příčku svého žebříčku nejvýznamnějších kytaristů historie.

Rap a Aerosmith

Prapunkoví harcovníci The Stooges jsou dnes známí hlavně kvůli zpěvákovi Iggy Popovi. Rozpadli se v roce 1974 (důvodem tehdy byla Popova závislost na heroinu), ale nedávno se nečekaně dali dohromady a minulý týden vystupovali v Praze.

Rapeři z osmdesátých let Run DMC nepatří v ČR k nejznámějším, úspěch měla svého času jejich předělávka starého hitu Walk This Way, na které spolupracovali s rockovou skupinou Aerosmith.

Minulý rok síň slávy přijala i zpěvačku Madonnu, což vyvolalo vlnu rozhořčení. Padesátiletou komerční hvězdu do síně zvolilo několik set lidí z hudební branže, jenže řada odborníků poukazovala na nesmyslnost spojování toho, co produkuje Madonna, s pojmem rock and roll. Na hudebních serverech se objevil i názor, že síň slávy chtěla jen přitáhnout pozornost (a sponzory) a kvůli tomu rezignovala na kvalitu.