Od 18. září uvádí distribuční společnost Cinemart film Jedna ruka netleská ve 25 kopiích v multiplexech sítě Palace Cinemas a Cinestar a dále v jednosálových kinech v Praze a dalších velkých městech.

Proti tomu se ohrazují provozovatelé multikin Village Cinemas a dalších pražských multikin Ládví a KINO 2005, kteří se cítí poškozeni tím, že jim distributor neposkytl film hned ode dne celostátní premiéry. Společnost Village Cinemas (VC), která v Praze provozuje multikina na Smíchově a Černém mostě, proto minulý týden podala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže návrh na zahájení řízení, díky němuž by kopie získala. "

O uvádění filmu rozhoduje distributor

"Je plně v kompetenci distributora rozhodnout o distribuční strategii filmu," řekl Právu ředitel Cinemartu Jan Jíra. "Po dohodě s producentem Davidem Ondříčkem jsme zvolili takový postup, aby se nasazení filmu rozložilo a udržel se tak ve velkých kinech v hlavních časech co nejdéle. A protože v téže době bude v kinech konkurence atraktivních amerických snímků, jakými jsou Piráti z Karibiku, Chladnokrevně, Kašlu na lásku nebo Liga výjimečných, jde nám o to, aby neprošuměl příliš rychle, což by se uvedením ve všech multiplexech najednou mohlo stát," řekl Právu Jíra a připomněl, že jen v pražských multikinech je 96 sálů, které při jediném představení denně nabízejí 25 411 židlí, což je naprosto nereálné obsadit.

Podle distributora je protest nesmyslný

"Celý ten protest je nesmyslný, stejně tak by mě mohlo žalovat kterékoliv z 550 kin v České republice, že jsem jim nedal film již ode dne oficiální premiéry." Programování Jedné ruky bylo uzavřeno již v březnu, a tehdy projevily zájem o premiérové uvedení od 18. září právě Palace Cinemas a Cinestar. "Nikdo s tím tehdy problém neměl, Kino Ládví má Jednu ruku na říjen a zástupci Village Cinemas se o ni začali zajímat až po 31. červenci, kdy už byla plně naprogramována."

"Rád slibuji, že pokud bude mít v rozhodujících prvních dvou týdnech takový úspěch, že obstojí v konkurenci a snese další kopie, rád je pro ostatní multikina vzápětí přidělám. Možná i díky této kampani, kterou provozovatelé multiplexů nyní rozpoutali, se zájem ještě zvýší," uzavřel záležitost Jan Jíra.