Čím se od balastu liší invenční produkce třeba právě Vlnobití, to je možné poznat také na představení Vzducholoď Hynka Dřízhala a Davida Pečírky. Tedy - pokud se vám podaří najít kotviště Tajemství u Libeňského mostu; z Libně vlevo, z Holešovic vpravo od něj - na levém břehu Vltavy.

Když trefíte, vcucne vás pouťová atmosféra konce habsburského mocnářství. Odvážní mohou zkusit vzlet na bizarním polétavém stroji, méně srdnatí aspoň absolvovat exkurzi vzdušných plavidel snílků o pokoření vzduchu. Pak už všichni nastoupí do vzducholodi LS-1 a stanou se prvními pasažéry budoucího uzlu kyvadlové dopravy na lince Holešovice - Měsíc. V roce 1910! Ocitají se v rukou konstruktéra Heřmánka, kapitána Ježdíka, ale hlavně ctižádostivého Velkopodnikatele a majitele vzducholodi Lütkeho, jako vystřiženého z Haďákových karikatur...

Naštěstí jsou na palubě vzducholodi také diváky opečovávající stevardka, drsný barman a snaživý pojišťovací agent. Nic ale nezabrání srážce s letadlem první české aviatičky nebo ztroskotání na nejvyšším vrcholku světa, Čomolungmě - „kolik úsilí horolezců a primátorů, a my jsme tu první“.

Příště na Hindenburg


Večerní jízda po Vltavě na lodi Tajemství navozuje dokonalou iluzi letu vzdušným prostorem. Včetně dramatických chvil nebezpečenství. S výjimkou příliš lopotného a zdlouhavého rozletu při naloďování je Vzducholoď gejzírem dobrých skečů, historek, naučení. Přimhouříš oči - a letíš. V duchu hesla být na Měsíci „dříve než první“.
Dobrá rada: Až vás bude ďábelský Leo Lütke zvát k letu na palubu vzducholodi Hindenburg, dejte na mě a odolejte. Dožijete se i Cesty kolem světa za 60 dní, Pána času, tyranie okamžiku a Drakuly, tedy titulů, kterým Vlnobití na Vltavě pokračuje.