Nakladatelství počítají s rozlišením do pěti kategorií – vhodné od 5, 7, 9, 11 a 13 let. Knihy také budou nosit doporučení, na kterém místě v knihkupectví či v knihovně by měly být umístěny.

„Neexistuje nic jako průměrný sedmiletý chlapec. Může být stejný jako čtyřletý, desetiletý nebo jako já – pětašedesátiletý. Celé je to podle mě nesmysl,“ protestoval proti zavedení značek dětský spisovatel Michael Morpurgo na Edinburském mezinárodním knižním festivalu. „Když řeknete, že je kniha pro sedmileté, bude jí devítiletý kluk číst jen pod lavicí někde vzadu ve třídě,“ citovala ho BBC.

Naopak Sarah Gradyová, programová ředitelka festivalu se za novinku postavila: „Dětské knihy kupují rodiče, ne děti, a já rozumím snaze nakladatelů přinést jim co nejvíce informací.“

„Obecně to považujeme za pozitivní krok, protože to usnadňuje orientaci malých čtenářů a jejich rodičů na překypujícím knižním trhu,“ říká k tomu Radovan Suk z nakladatelství Albatros, které podobnou informaci uvádí v tiráži již řadu let.
„Chápeme to ale spíše jako doporučení, podle kterého si děti mohou udělat obrázek, zda je kniha vhodná právě pro ně. Díky tomu se mohou vyvarovat toho, že knize prostě nebudou rozumět, ojediněle i případného emocionálního šoku z nevhodných scén,“ dodal Suk.