Podobně jako tehdy cítí autor i dnes, že se musí ze svého života „vypsat“. Je to jen základní kostra příběhu muže ocitajícího se na další křižovatce života, s připomínkami na setkání s Jarkem Nohavicou nebo Jardou Hutkou. Jinak jde zjevně o fabulovaný děj.

„Nenávidím celý ten zkurvený svět, kde jde jen o peníze. Kde se sice dává, ale ještě víc bere,“ říkal jeho hrdina ve Smetišti vzpomínek. Podobně kritický postoj k atmosféře dnešní doby má i Vašek ze Dna.

„…V jakém to světě, milá, žijem,
za čím mám se plahočit?
Říkáš: Láskou, tou se nepřikryjem.
Ach zasranej blahobyt,“ zpívá v písničce, než se dá do psaní.

Po rozpadu druhého manželství v něm zůstává beznaděj a marnost. Prázdnota. „Jako bych seděl už přes rok v tramvaji, která nikam nejede. V tramvaji, která stojí na konečné.“

A pak výčitky, že nemusel bourat první vztah

Ať chce, nebo ne, v zádech má dva kluky z prvního manželství a holku z druhého, jednu další vyženil. A pak výčitky, že nemusel bourat první vztah, protože druhá žena Kateřina se z milující bytosti proměnila v sobce. Nebo se na ni Vašek jen začal pečlivěji dívat? Zůstala mizérie naředěná fernetem a setkáními s lidmi, o které vlastně nestojí. Jen útěk do ještě větší samoty. Podivuhodná opuštěnost uprostřed lidí.

Nejpůsobivější na nové próze jsou právě portréty žen a partnerek, které jako na orloji procházejí Vaškovým životem „po životě“. Snad jen dcera Dáda, jediná z příbuzných, která ho nezatratila, představuje světlý bod. A pak Monika, sen, milovaný ideál. Jinak galerie zkrachovalých vztahů.

Přehlídka zkrachovalých vztahů

Sousedka Helča – holka od benzinky, která vystřídala pár nešťastných lásek. A Vašek s ní pochopí, že ne s každým, s nímž je člověku příjemně, prožije také fajn sex. Iva, která nemá odvahu na nový partnerský vztah. A má starosti s dcerou. Renata, zdánlivě asexuální učitelka, která se však „spustí“ se žákem, samozřejmě nešťastně. Jana, vzpomínka na koncerty v Neprakťáku, samozřejmě také sama s dítětem.

Až stereotyp zborceného vnitřního světa žen, s nimiž se Václav potkává, nabourá manželský pár Saša s Pavlínou, kteří se sami přihlásí. A hrdina zjistí, že jejich cesta také nikam nevede. Když je potká v Praze, dělají, že ho nevidí. Vůbec mu to nepřijde líto.

„Všechno záleží jen na vás. Jen vy to můžete zastavit a začít od začátku,“ připomíná si Vašek hlas kartářky, kam se nechal odtáhnout jako doprovod žen lačných zvědět, co bude, až… Je to poctivý pokus o literární portrét života dnešního osamělého padesátníka.