„Nápad ve mně zrál více než deset let,“ řekl Brabec, který naposledy spolupracoval na Jakubiskově Bathory. Deník Právo je mediálním partnerem u obou filmů. V hlavních rolích Viléma a Jarmily se objevují dva neherci. Politik Matěj Stropnický a Sandra Lehnertová, studentka mezinárodních vztahů, která uspěla v castingu v konkurenci šesti stovek uchazeček. „Měla pořadové číslo dva,“ smál se Brabec.

„Moc jsem si ty nahé scény neuměla představit, ale nakonec jsem zjistila, že to ani není to nejtěžší,“ komentovala pak natáčení Lehnertová. „Měl jsem už od začátku představu, že by dvě ústřední postavy neměli hrát profesionální herci. Možná je to i sen každého režiséra – objevit nové tváře,“ dodal Brabec.

Hádek ocenil vizuální umění režiséra

Kromě Lehnertové a Stropnického se ale na plátně objevují herci zvučných jmen: Jan Tříska v roli kata, Vladimír Javorský jako farář, Juraj Kukura jako Vilémův otec nebo Kryštof Hádek jako loupežník Waldemar.

Hádek pak ocenil hlavně vizuální umění režiséra: „Moc mě to bavilo, měl svoji představu, ale byl rád i za naše vlastní nápady.“ Společně se scenáristkou Ivanou Novákovou se Brabec v Máji nedržel přesně Máchova textu.

„On nemá tak jasný příběh, museli jsme vycházet z událostí, které se v kraji, kde Mácha báseň psal, staly a které mu posloužily jako inspirace,“ říká Nováková.

I pro ni to byla velká výzva, protože dosud byl Máj považován za nezfilmovatelný. Hudbu k filmu nahrála skupina Support Lesbiens, pro níž to byla první zkušenost tohoto druhu. Současně s filmem, který bude mít premiéru příští čtvrtek, vychází i nové vydání Máje.