Dvojčata Michael a Mark Polishovi po úspěšném debutu Twin Falls Idaho, kde hráli siamská dvojčata, která si do hotelu objednají po telefonu prostitutku, přičemž jeden z bratrů pomalu umírá, mohli natočit film, jehož scénář napsali jako první.

Northfork

- měl v novinách originální obrazovou upoutávku: šestice mužů v tmavých oblecích a kloboucích (zabíraná zezadu) kráčí v jedné řadě k domku ve tvaru lodi vyzvednuté nad zem, jako by zem byla potopa. Ve filmu skupina najatých mužů obchází ve dvojicích - jako mormonští misionáři - domy rozeseté v oblasti, která se má proměnit ve vodní přehradu, a přemlouvají místní obyvatele, aby se dobrovolně vystěhovali.

Osou i metaforou filmu je smrtelně nemocný chlapeček, o něhož pečuje starý farář. Chlapec chodí na návštěvy do opuštěného domu, kde jen on, zvláštním způsobem "vyvolený", může komunikovat se čtyřmi bizarními duchy, s nimiž nakonec odlétá malým motorovým letadlem do smrti.

Hlavním půvabem filmu jsou situace, nápady a rozhovory, kterým by se každý hollywoodský filmový tvůrce stoprocentně vyhnul. Koho asi tak může bavit, když šest mužů v kloboucích vejde husím pochodem do "dineru", posadí se k pultu a dost dlouho čeká, než se přišourá snad stoletý obsluha, který na všechny objednávky říká, že to nemá, až chce konečně někdo polévku. Tu má! Načež všech šest mužů jeden po druhém řekne, že si to dá taky: "Já taky." "Já taky." "Já taky." Nezapomenutelná scéna! A kdo by vám povolil postavu, která celý film šeptá? (Nick Nolte v roli faráře.)

Charlotte Sometimes

 - filmový debut scenáristy a režiséra Erica Bylera, pro nějž autor nesehnal producenta a natočil ho za 20 000 $ sám, měl na amerických festivalech nezávislých filmů veliký divácký ohlas. Získal si několik nálepek: "nezávislá romance", "emocionální thriller" a také "film, který bourá filmové stereotypy Američanů asijského původu".

Film zkouší jít proti pravidlům zaručených komerčních triků. Úsporný ve slovech, afektech i odhalování příběhu.

Čtyřúhelník: samotářský automechanik Michael je zamilovaný do dívky, jíž pronajímá byt a s níž má hluboký přátelský vztah. Ona a její přítel - vášniví milenci. Michael se seznámí s Darey - chytrou, vrtkavou, provokující ženou, která tu jen projíždí a která zaběhaný život tří lidí v domě zcela rozmetá.

Ve třetině filmu se objevily na plátně plameny a kousek filmu shořel. Po chvíli předstoupil před diváky muž, a že nám ukrátí to čekání. Byl to Eric Byler. Jeho film běžel první den v NY - pětkrát denně celý první týden promítání. Začínající tvůrce tomu stále nemohl uvěřit.

Přišel si popovídat se svým publikem. "Nikdy se nebojte převést do svého uměleckého díla to, čeho se v sobě děsíte," a zdálo se, že v tu chvíli, kdy nám to říkal, by snad každý umělec, jenž by to udělal, prorazil.

Na oba filmy jsem šla, aniž bych si přečetla, o čem jsou. Uvědomila jsem si přitom, jak je to vzácné. Jak často už dopředu víme, co přijde...

Black-Out

Když jsme přišli 14. srpna v 16.05 do metra na Madison Square, vypadalo to tam jako "film noir". Světla nepřetržitě blikala a lidé na protějším nástupišti se zjevovali a mizeli v trhaném světle. Vedoucí stanice na každého ječel, že neví, co se děje. Experimentální černobílý film, z něhož bolely oči! O pět minut později se zastavily hodiny na náměstí - a jak teď už víme, tak nejen celý New York se uprostřed odpoledne propadl na 24 hodiny do tmy.

Asi hodinu - tak jako v oku tornáda - nebyl na ulici jediný policajt. Personál obchodů a restaurací lemoval chodníky jako krajka. Život města - ten, co se odehrává uvnitř budov - najednou vyhřezl na ulici. Křižovatky ztratily smysl. A naopak: staré telefonní automaty zažily znovuzrození! Nikdo neměl vlastně co dělat.

O pár hodin později začala ve středověce temném New Yorku, ozářeném Měsícem, svíčkami, baterkami a reflektory aut, nejnezávislejší noc. Noc, která byla pro každého předurčena parafrází proslulé otázky, jež se stala sloganem dne: "Kde jsi byl, když zhasla světla?" 

Northfork: scénář a režie bratři Polishovi, Angelika Center, Houston Street červenec 2003

Charlotte Sometimes: scénář a režie Eric Byler, Cinema Village East 12th Street, srpen 2003

Black-Out, New York 14. a 15. srpna 2003