Bard vyjíždí na turné po drahných letech a Českou republiku navštíví vůbec poprvé. Původně ohlašovaný srpnový termín musel ale přeložit, stejně jako ostatní termíny druhé části jeho turné, které se týká Ameriky a Evropy. Také v Praze má zpěváka doprovázet sedmičlenná kapela.

Vstupenky na pražský koncert se pohybují v ceně od 1 100,- do 5 000,- korun a jsou v předprodeji od čvrtka v síti Ticketportalu pouze pro ty, kteří se předem zaregistrovali. Až později budou dostupné i pro další zájemce.

Okradený zpěvák

Oba kontinenty naposledy Cohena slyšely naživo před patnácti lety po vydání alba The Future (1992) a málokdo předpokládal, že by se zpěvák ještě mohl na koncertní pódia vrátit.

Cohen nepokrytě přiznává, že jedním z důvodů jsou peníze. Poté, co završil své poslední turné, uchýlil se do buddhistického kláštera poblíž Los Angeles, kde přijal jméno Ten, který mlčí. Z centra se vrátil s desítkami básní a zjistil, že ho manažerka připravila o úspory v hodnotě pěti miliónů dolarů a zneužila jeho autorská práva.

Soud se táhl do roku 2006 a i když ho Cohen vyhrál, navrácení peněz se nedočkal a zřejmě nikdy nedočká.

Protože mu prý zbylo asi jen 150 000 dolarů, rozhodl se nejprve loni vydat další básnickou sbírku. Kniha toužení (česky vyšla letos), kterou doprovázejí zpěvákovy ilustrace, sice nepatří k nejsilnějším jeho dílům, stejně tak jako poslední studiové album Dear Heather (2004), kritikové přesto přiznávají, že v současné záplavě klišé je stále Cohenova výpověď nadprůměrná.

Proslavila ho už první sbírka z doby studií

Rodáka z Montrealu proslavily hned jeho rané básnické sbírky, největší slávu mu ale přinesly písně - od Suzanne a So Long Marianne po Bird On Wire, I’m Your Man, Chelsea Hotel či In My Secret Life. Diváci Shreka si možná vzpomenou na Hallelujah, kterou pro film přezpíval Rufus Wainwright.

Cohenovy písně a básně se dočkaly i více či méně dobrých přebásnění do češtiny. Pro širší publikum jsou nejznámější asi skladby Suzanne od Golden Kids, Věž tónů a slov (The Tower of Song) od Pavla Bobka nebo coververze v podání Juraje Kukury.

Vedle písňových alb a básnických sbírek napsal Cohen také dvě prózy.