Klaus Mann: Mefisto - Román jedné kariéry

Mefisto, nejvýznamnější dílo Klause Manna, je silně otevřeným, zčásti autobiografickým protifašistickým románem, projevem bezradnosti jedné generace intelektuálů vůči nacistickému násilí.

Pojednává o významném německém herci Hendriku Höfgenovi (předlohou byl Gustaf Gründgens), který udělal velkou kariéru za Výmarské republiky, pak v době nacismu a nakonec znovu po osvobození Německa. Jeho parádní rolí byl právě Mefisto.

Stejně jako hlavní hrdina, i řada dalších postav má předlohu v tehdy žijících osobách, včetně Marlene Dietrichové, samotného autora nebo jeho otce Thomase Manna…

Academia, překlad Anna Siebenscheinová, 280 str., brož., 119 Kč

 

Miloslav Švandrlík: Příliš tlustý dobrodruh


Veselé cestovatelské příhody, v nichž se prolíná skutečnost s fikcí s vtipem sobě vlastním popisuje humorista Miroslav Švandrlík.

Český spisovatel se vydává do Rio de Janeira, cestuje po jižní Americe a řízením osudu nebo souhrou náhod se ocitá v bizarních životních situacích. Stává se postupně hlídačem hadů, bigamistou, návnadou pro lov krokodýlů, náhražkou tapíra v zoo, milionářem, mafiánem, žebrákem. Jako trosečník na pustím ostrově je vystaven mnoha nebezpečím, často jen o vlásek unikne smrti...

Nakladatelství XYZ, 272 str., váz., 199 Kč

 

Lilian Jackson Braunová: Kočka, která cítila krysu


Další z půvabných kočičích detektivek přináší zapeklitý případ žhářství.

Podle Jima Qwillerana není nic horšího než zůstat na suchu, bez pomoci. A přesně to se mu stalo, když v Moose County uhodilo rekordní sucho. Zaskočilo ho to, a když několik historických objektů zdejších šachet lehlo popelem, je přímo ohromen.

Místní většinou soudí, že je to počasím, avšak Qwilleran se domnívá, že jde o žhářství. A když pak po záhadném výbuchu dojde i k hrůzostrašné vraždě, začne se intenzivně pídit po odpovědích. Naštěstí Koko vytuší pravdu i na dálku.

Moba, překlad Smolaková, 224 str., váz., 219 Kč

 

Tamar Yellinová: Záhada domu Šeferů

Hlavní hrdinkou tohoto působivého, částečně historického románu je Šulamit, vzdělaná židovská žena, která se vrací ke kořenům čtyř generací svého rodu a odkrývá tajemství obklopující jeden drahocenný starodávný rukopis.

Románový příběh nás seznamuje se životem praděda Šefera a jeho cestou do neznámých krajin, kde hledal ztracené izraelské kmeny. Za více než sto let se v Šeferově domě, který čeká na demolici, najde na zaprášené půdě starobylý kodex - velmi raná kopie pěti Mojžíšových knih. Šula se vrací do domu, kde strávila dětství. Navíc ji vyhledá tajuplný cizinec, jenž ji žádá, aby mu kodex předala...

Jota, překlad Radek Daniel, 264 str., váz., 288 Kč

 

Záhada zamčeného pokoje - Velká kniha neuvěřitelných zločinů

Povídky v této sbírce nejsou pouze klasickými detektivkami, v nichž celý děj směřuje k odhalení pachatele. Autoři totiž řeší nejen to, kdo zločin spáchal, ale především bičují čtenářovu schopnost dedukce na maximum znepokojivou otázkou: jak to proboha ten člověk udělal?

Jak je možné, že osamělý pasažér nastoupí do výtahu a v cílovém poschodí je bez hlavy? Jak mohla v přístavu přistát loď, když ji řídila mrtvola? Jak to, že bezpečnostní kamera zaznamenala při loupeži muže, který ve stejné době prokazatelně ležel doma v posteli? Podobných záhad naleznete na stranách knihy dvě desítky…

Domino, sestavil Mike Ashley, překlad Hana Pernicová, Zuzana Pernicová, 528 str., váz., 299 Kč