Film zachycuje atmosféru roku 1968, do dnů, kdy vtrhly do Československa armády "spřátelených" států. Natáčelo se v části obce Davle nedaleko Prahy.

Ústřední písničku složil a nazpíval Tomáš Klus.

Příběh ze srpna 1968

Režisér Vladimír Drha ve snímku zachytil život mladíka Tomáše, hraje Ivan Lupták, a jeho rodiny. Plánuje svůj odjezd na brigádu sbírání jahod do Anglie, okupace ale vše změní a život hlavního hrdiny se rázem otočí naruby.

"Scénář využívá historického dne 21. srpna jako dramatické situace, jako důvodu civilního psychologicko - milostného dramatu. Jeho ústředními postavami jsou mladí lidé a domnívám se, že tento fakt může jejich dnešním vrstevníkům osvětlit leccos z toho, co jim připadá jako vzdálená a nepříliš slavná historie,“ charakterizoval film jeho režisér Drha.

Snímek plný hvězd

Film je nabitý hereckými hvězdami. Divákům se představí mimo jiné Nina Divíšková, Viktor Preiss či Pavla Tomicová a někteří herci z Ruska. Postavu ruského vojáka, který mění osudy mladých hrdinů filmu, ztvárňuje Alexej Bardukov, který je v rodné zemi označován za ruského Brada Pita.

Premiéra snímku je plánovaná na 13.listopadu.

.