"Už řešíme, že nám dojdou pásky pro diváky," potvrdil Novinkám mimořádný zájem diváků hlavní dramaturg Tomáš Holetz.

Hlavní hvězdy jsou již na Slovensku, zpěvák Johnny Rotten ale zůstal v hotelu v Bratislavě a dorazí spolu s baskytaristou Glenem Matlockem asi půl hodiny před začátkem koncertu, který je naplánován na 22:30, doplnil Holetz. "Kytarista Steve Jones a bubeník Paul Cvok jsou už v areálu letiště," řekl Holetz.

Diváci na festivalu Hodokvas. (Foto: Robert Baumgartner)

Holetz uvedl, že nejslavnější punkovou kapelu se mu podařilo získat, protože festival vždy nabízel v programu punk a na minulých ročnících vystoupili tak významní představitelé stylu jako Marky Ramone z Ramones nebo Iggy Pop.

I celý páteční program byl věnován především punku, i když na hlavní scéně jako první vystoupil Čechomor. Melodický punk nabídla Sl´obodná Európa, jedna z místních nejslavnějších punkových kapel. Klasický punk, malinko okořeněný ska, nabídli také Italové Persiana Jones.

Skindred spojují metal s ragga

Z převážně punkového ladění prvního dne se vymykali britští Skindred, spojující ragga s nu-metalem. Nezvyklá stylová kombinace je dána tím, že v čele kapely stojí zpěvák jamajského původu Benji. Ten ještě před svým vystoupením Novinkám přiblížil, jak dospěl k originální stylové směsi, protože Benji je jedním z mála černošských interpretů v rocku. "Kvůli tomu, že jsem černý, tak přece nemusím dělat soul nebo r´n´b, i když dancehall mám rád. Chtěl jsem dělat hudbu, která je tvrdší, důraznější," řekl na úvod.

Pak vysvětlil, že k rocku má blízko: "Poslouchal jsem Police, Led Zeppelin, Selecter a hlavně Clash. Ti byli největší inspirací. A já jsem chtěl dělat podobného, ale se současnými prostředky, s dnešní podobou reggae a heavy metalu."

Jeho původ je však patrný nejen v uplatnění prvků ragga v hudbě, ale hlavně v textech. "Ano používám v nich typická slova z reggae, jako Jah nebo Babylon." Jde o slova převzaté z rastafariánské víry, kdy Babylon je výraz pro nepochopitelný svět a Jah je Jahve.

Přestože na scéně tvrdé hudby není mnoho černošských interpretů, s rasismem se setkává mezi fanoušky jen výjimečně. "A nikdy nejde o obecný rasimus, ale vždy o pár jednotlivců, a ty najdete mezi všemi skupinami lidí," vysvětlil Benji.