Festival Roskilde se poprvé uskutečnil v roce 1971, kdy přivezl Skin Alley Grease Band. Po několika letech se rozšířil, získal na popularitě a vystoupily na něm takové hvězdy jako Bob Marley & The Wailers, UB40, New Order, Iggy Pop, Van Morrison, Sting, INXS a stovky dalších dnes často se vracejících se kapel.

Tento rok lákají pořadatelé opět na velká jména 175 pozvaných kapel velkých jmen i těch, která jsou momentálně na výsluní popularity a našinci je nejspíš díky českým promoterům naživo nikdy neuslyší. Z nich je potřeba vybrat třeba Battles, MGMT, Liars, Hot Chip, The Raveonettes a další.

:. Hlavní scéna dánského festivalu Roskilde v roce 2007

Na očekávaných 75 až 100 tisíc návštěvníků čeká na 38. pokračování festivalu šest velkých scén z nichž hlavní, v podobě velkého oranžového stanu, kde vystoupí největší hvězdy, se stala symbolem festivalu.

Po festivalu v britském Glastonbury se jedná o jeden z největších festivalů v Evropě, který by se dal přirovnat svou velikostí jedině k maďarskému festivalu Sziget. Svým hvězdným zastoupením nemá mezi českými festivaly konkurenci.

Lístky na festival budou k mání před branami areálu, který je od Prahy vzdálen asi 9 hodin cesty autem. Neváhejte alespoň jednou v životě navštívit opravdový hudební festival.