Tipy fografa Antonína Kratochvíla

Čtu: Zúčastnil jsem se jako fotograf války v Iráku. A tak jsem si s chutí přečetl knihu Válka v Iráku - očima tří českých reportérů. Michal Kubal, František Šulc a Barbora Šamalová tu z různých pohledů glosují konflikt, který jsem zažil na vlastní kůži.

Poslouchám: Můj syn pro mě objevil zpěvačku Macy Gray, která má velice podmanivý hlas. První CD bylo skvělé, druhé už trochu méně. Když jedu autem, mám to v poslední době vždy puštěné z přehrávače.

Viděl jsem: Předevčírem na Pražském hradě výstavu Shakespeare ve fotografii v Leica Gallery Prague. Kolekci je věnovaná Letním shakespearovským slavnostem a bylo zajímavé pozorovat, jak se různí fotografové inspirují divadlem.

Internet: Bez něj bych se neobešel. Od vyhledávání informací až po objednávku letenek. Celá naše agentura se na něm prezentuje. Naučil jsem ho používat i svoji ženu.

Super Furry Animals: Phantom Power

Až nakažlivě poklidné je v pořadí šesté album velšských Super Furry Animals. Po úspěšném předešlém Ring Around The Round (2001) se více ponořili do snivé atmosféry šedesátých let. Jejich skladby disponují pozoruhodnou zvukovou pestrostí, tklivou a důslednou instrumentací i schopností vykouzlit z toho všeho ještě přitažlivou melodickou linku. Ne však jako dogma, Super Furry Animals toho mají příliš za sebou, než aby podléhali mámení pravidel hudebního byznysu.

Sony Music/Bonton, 52:31

Anita Nairová: Dámské kupé

Pro Středoevropana stále exotický svět indických žen osvětluje paprsek knihy rodačky z indického státu Kérala, která po studiích angličtiny a literatury vyměnila novinařinu za manželství a řadu výdělečnějších zaměstnání. Dnes už ceněná prozaička v románu poprvé převedeném do češtiny vypráví osudy Akhily, pětačtyřicetileté úřednice, která se po otcově smrti musela stát hlavou rodiny. Setkání s pěti dalšími ženami ve vlakovém kupé se stalo autorce příležitostí k výletu do srdcí žen, které musejí respektovat tradice, o nichž nemáme ani tušení. Přesto touží po lásce, úctě a štěstí.

Eroika, přeložila Petra Kůsová, 278 stran