Mika Waltari: Egypťan Sinuhet

Slavný román finského spisovatele se sice z větší části odehrává v Egyptě, ale najdeme zde i fragmenty z návštěv jiných zemí.

Tento velkolepý a přece trochu obyčejný příběh egyptského lékaře Sinuheta, který z prostých začátků povstane jako nejvyšší lékař země přičichne k moci a nakonec je vládci, kteří by mu měli být za jeho velké služby vděční, odkopnut, patří k tomu nejlepšímu, co bylo v oblasti starověku napsáno.

Český klub, překlad Marta Hellmuthová, 832 str., váz., 359 Kč

 

Olivia Lichtensteinová: Paní Živagová z Queen’s Parku

Román s překvapivě moralizujícím vyprávěním, okořeněným řadou receptů, z nichž je většina chutná a osvědčená, jiné podbarvuje parodie a nadsázka.

Existuje několik důvodů, proč si opatřit milence. Jste-li žena po čtyřicítce s mírnou nadváhou, jíž se chcete tímto způsobem zbavit, pokud od posledního sexu s vaším manželem uplynulo 245 dní - což hraničí bezmála z porušováním lidských práv -, a když vám začne nevázaně a svůdně lichotit neuvěřitelně přitažlivý ruský emigrant, jemuž by byl hřích odolat.

BB art, překlad Jiřina Stárková, 288 str., váz., 229 Kč

 

Árnason Jón: Mrtvému nože netřeba

Ostrov sněhových bouří, ledu a horké lávy, v zimě utopený ve tmě, se stal zdrojem nebývalé zásoby lidových pověstí.

Nepředvídatelná, neustále se pohybující krajina zrodila obry vrhající se na osamělého poutníka, obryně lačné mužské náruče, skřítky - skryté bytosti, žijící v neviditelném světě navlas podobném tomu lidskému, i čaroděje čelící jim všem. Vliv křesťanství rozšířil tuto škálu o raracha a čerta, jejichž ďábelské kousky však rychle blednou tváří v tvář nápadům prostého Islanďana

Argo, 400 str., váz. 398 Kč

 

Tobias S.Buckell: Krystalický déšť

Krystalický déšť je oceňovaný románový debut nového a velmi slibného talentu na poli sci-fi.

Je tomu dávno, jak vyprávějí pověsti, co praotcové přišli na Nanagandu červí dírou na obloze. Přinesli si s sebou pestrou směs kultur, náboženství a dialektů ze vzdálené planety Země. Praotci byli mocní, schopni přetvářet svět dle svých potřeb - ale to bylo před mnoha generacemi a co tehdy lidé znali, upadlo do zapomnění. I John deBrun zapomněl více, než si pamatoval. Před dvaceti sedmi roky se objevil na pobřeží Nanagandy bez vzpomínek na minulost...

Klub Julese Vernea, překlad Jana Rečková, 440 str., brož., 275 Kč

 

Barbara Nesvadbová: Pohádkář

Nová kniha oblíbené spisovatelky Barbary Nesvadbové vypráví o mladé ženě Karle, která se snaží najít ideálního partnera a nového otce pro své děti. Když už se zdá, že okouzlující Mára bude ten pravý, na scénu přichází právnička Dana, která celou situaci značně zkomplikuje.

Motto, 208 str., váz., 209 Kč