"Tohoto festivalu jsme se chtěli zúčastnit již dříve, ale vždy mi jeho termín kolidoval se srazem majitelů vozů Citroën 2 CV. Letos mě však pořadatelé ze srazu "kachen" přivezou," řekl člen skupiny Tata Bojs Mardoša.

Festivalu United Islands of Prague se na třech pražských ostrovech a v klubech od 19. do 21. června zúčastní na pěti hlavních scénách zhruba 100 kapel ze 12 zemí. S výjimkou vystoupení Tata Bojs bude přístup na všechny koncerty zdarma. Podle jednoho z pořadatelů akce Martina Voňky to umožňuje spolupráce s několika partnery. Loni bylo na festivalu 15 000 lidí, letos jich pořadatelé očekávají o 5000 více.

"Takto můžeme lidem představit kapely, na které by jinak při placení vstupného nepřišli," sdělil Voňka. Mimo hudby bude zájemcům k dispozici exotická kuchyně a bohatý doprovodný program.

Soul, funk, hip-hop i jazz

Mezi hlavní hvězdy přehlídky patří španělská kapela La Shica, která míchá výbušné flamenco s vlivy hip hopu, funku nebo soulu. Roztančit Prahu by měli také francouzští noJazz, kteří fúzují jazz s prvky moderního soulu a hip hopu. Z Rakouska přijedou úspěšní evropští beatboxeři Bauchklang, z Maďarska rockeři Quimby. Chybět nebudou písničkáři a jazzmani. Doprovodný program nabídne divadelní představení, filmové projekce, happeningy i taneční performance. Českou scénu zastoupí vedle Tata Bojs například Bratři Orffové, Docuku nebo kapela Toxique.

"Máme připraveny různé rekvizity. Pokud je stačíme umístit během nám určené doby vystoupení na pódium, možná stačíme zahrát i nějaké písničky," uvedla v žertu zpěvačka Toxique Klára Výtisková.

"Spočítali jsme, že do Prahy kvůli festivalu dorazí kontingent 800 lidí, které tvoří přes 600 hudebníků, 100 techniků a stovka dalších členů štábů hudebních kapel," podotkl Gaydečka.

Součástí programu je i talentová soutěž, která by měla pomoci začínajícím umělcům zviditelnit se. Přední kapely pak budou moci vystoupit na jednom z největších evropských festivalů v maďarském Szigetu. Do soutěže se letos přihlásilo téměř 1000 kapel, zatímco loni jich bylo kolem dvou set.

Festival se uskuteční na čtyřech scénách umístěných na Střeleckém a Dětském ostrově a v parku na Kampě. Hudební oživení chystají organizátoři také na Janáčkově a Malostranském nábřeží a v polovině mostu Legií. Letošní novinkou budou akce na dalším ostrově na Vltavě. Ibiza Island oživí přehlídku plážovou atmosférou. Přístupný bude lávkou, která ho spojí se Střeleckým ostrovem. Další informace jsou dostupné na internetové adrese www.unitedislands.cz.