Antonio Muñoz Molina: Za úplňku

Román Za úplňku patří v celku autorova díla k nejnapínavějším, nejčtivějším i nejvýše hodnoceným. Dá se číst dvojím způsobem - jako mistrně napsaná napínavá detektivka, nebo jako společenský román, plasticky zachycující proměny španělské společnosti konce tisíciletí

Policejní inspektor pátrá po sexuálním deviantovi, vrahovi devítileté dívenky Fátimy. V pozadí vyšetřování se v rozhovorech a vnitřních monolozích odvíjí příběh Španělska druhé poloviny 20. století a objevuje se druhý zdroj napětí. Zatímco on pátrá po vrahovi, po něm slídí baskičtí teroristé.

Garamond, překlad Vladimír Medek, 424 str., váz., 269 Kč

 

Winston Groom: Forrest Gump

Na motivy této knížky byl natočen slavný film s Tomem Hanksem v hlavní roli. Pod povrchem naivního prosťáčka se skrývá mimořádně citlivý člověk, který o svém osudu vypráví s neopakovatelným nadhledem.

Forrest Gump byl možná trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: Dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, letěl s opicí do vesmíru, žil mezi kanibaly na Nové Guinei, kandidoval na senátora USA, stal se přeborníkem ve wrestlingu, podnikatelem a milionářem...

Nakladatelství XYZ, překlad Šimon Pellar, 264 str., váz., 289 Kč

 

Charles Burns: Černá díra

Černá díra je grafický román, který překračuje hranice žánru tím, že obratně vykresluje specificky americkou, a přesto se vyvíjející kulturní situaci, a také mladé lidi, kteří jsou v ní polapeni.

Předměstí Seattlu, polovina sedmdesátých let 20. století. Mnoho dospívajících postihla jakási zvláštní choroba, která se přenáší pohlavním stykem. Místo očekávaného příběhu boje s chorobou se stáváme svědky fascinujícího a děsivého portrétu odcizení, které život na maloměstské střední škole přináší…

BB art, překlad Richard Podaný, 368 str., váz., 499 Kč

 

Sjón: Syn stínu

Zdánlivě přímočaré vyprávění románu Syn stínu má mnoho vrstev, ustavičně vstupuje do dialogu s texty islandských i zahraničních autorů, s literárními i neliterárními žánry.

V sobotu 17. dubna 1868 ztroskotá u islandského Reykjanesu trojstěžník. Posádka zmizí, na palubě však přece někdo zůstane. Nedobrovolný pasažér, který rázně vstoupí do života studenta Friδricha a mnoho let nato jej osudově svede dohromady s jistým Baldurem, farářem v zapadlém ostrovním údolí….

Argo, překlad Helena Březinová, 108 str., váz., 198 Kč

 

Síň slávy evropské SF

Tato sbírka je jedinečným počinem svého druhu za posledních dvacet let. Šestnáct povídek, jež obsahuje, reprezentuje nejlepší současné evropské SF autory, přičemž výběr jejich děl byl proveden s velkým přehledem a odpovědností.

Zastoupena jsou ta největší jména včetně Johanny Sinisalo, Andrease Eschbacha, Jean-Claude Dunyacha, Sergeje Lukjaněnka - a nezapomeňme Ondřeje Neffa. Kvalita výběru je zaručena jak ctihodnou značkou SFWA, tak reputací editora, spisovatele Jamese Morrowa, který na výběru a organizaci překladů strávil šest let, než je přivedl do podoby, jež jej uspokojila.

Baronet, editoři: James a Kathryn Morrow, 392 str., váz., 339 Kč