Nová bondovka Peklo pro zvané (Devil May Care), jejímž autorem je britský spisovatel Sebastian Faulks, se 28. května objevila na pultech knihkupectví v jednadvaceti jazykových verzích včetně češtiny a trhá rekordy prodeje.

První recenze se na serveru Commander Bond objevily už několik hodin poté, co byl prodej knihy zahájen. "Peklo pro zvané mě zklamalo," píše jeden z uživatelů. "Je to slabý příběh, slabá motivace zloduchů a slabé akční scény, které mě nechaly chladným. Bond všechno zachrání, ale má to příliš snadné."

Peklo pro zvané je třiatřicátou knihou-bondovkou, jejíž napsání povolili dědicové původního tvůrce ústřední postavy, britského autora Iana Fleminga. Ten napsal o Bondovi 12 románů a dvě knihy povídek. Po jeho smrti v roce 1964 v líčení dobrodružství pokračovali Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner a Raymond Benson. Nyní do řady přispěl Sebastian Faulks, který je po Kingsleym Amisovi prvním uznávaným romanopiscem, jenž se ujal sepsání bondovky "jako Ian Fleming". Sám tento úkol přirovnal k tomu, "jako by někdo, kdo skládá symfonie, měl napsat popovou písničku".

Kniha, jejíž děj je zasazen do roku 1967, tedy rok poté, co vyšla poslední originální bondovka, staví agenta 007 proti doktoru Juliovi Gornerovi, megalomaniakovi s opičí prackou, který chce koupit list The Times a je pevně rozhodnut rozpoutat třetí světovou válku. Peklo pro zvané je komerční hit, jemuž pomohla rozsáhlá reklamní kampaň i na letošek chystaná nová filmová bondovka Quantum of Solace (Množství útěchy) s Danielem Craigem v hlavní roli.

Bond v některých pasážích vůbec není

Mnozí oddaní flemingologové ovšem mají pocit, že Faulks, autor seriózní románové trilogie Dívka na zlatém tygru, Ptačí píseň a Charlotte Gray, neuspěl při pokusu přeorientovat se na psaní thrilleru.

"Je jasné, že to Faulks podcenil a nevzal vážně," píše David Schofield, další z "krajně zklamaných" uživatelů serveru Commander Bond. "Každý, kdo si myslí, že Faulksův styl oživuje Fleminga nebo připomíná Fleminga, Fleminga nikdy nečetl." Schofielda nejvíc rozčiluje, že v dlouhých pasážích knihy James Bond vůbec není. "Vypadá to, že Faulks měl jednoduše strach PSÁT o JAMESI BONDOVI!"

Stejně sklíčený tón mají i komentáře na dalších bondovských serverech. Jeden z přispěvatelů ve fóru stránek Mezinárodního fanklubu Jamese Bonda si stěžuje, že "Bond nikdy nebyl tak familiární a prostořeký vůči svému nadřízenému M, jako je v téhle knize". A recenze zveřejněná na serveru AbsolutelyJamesBond oplakává "slabý příběh" a "blábolivého, byť důmyslného Bonda". "Čte se to jako hold, ne jako opravdová bondovka. A na konci si člověk připadá jako by právě prošel zbytečným setkáním s příbuzným, se kterým ztratil kontakt před mnoha roky. Vztah už je pryč."

Rozdělení jsou čtenáři především v názoru na jeden bod knihy - tenisový zápas mezi Bondem a padouchem, který nevyhnutelně švindluje. Někteří si scénu užívají jako poctu vzdanou golfovému zápasu v Goldfingerovi, ale jeden píše: "Prostě si neumím představit Bonda, jak hraje tenis," zatímco další protestuje: "Tohle není ´psaní jako od Fleminga´, to je ´plagiátorství Fleminga´ přecházející v ´zesměšňování Fleminga´."