"Řešení vychází z reálné ekonomické situace a finančních prostředků, které má resort kultury momentálně k dispozici," řekl mluvčí ministra Jan Cieslar. Zda toto řešení znamená stavbu nové budovy podle návrhu Jana Kaplického, či jakoukoli jinou variantu, nechtěl komentovat.

Vzhledem k tomu, že jak premiér Mirek Topolánek (ODS), tak ministr Jehlička (KDU-ČSL) několikrát opakovali, že v rozpočtu resortu kultury peníze na novou budovu nejsou, zdá se pravděpodobnější varianta, že se stavět nebude. Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) dnes ale uvedl, že se chce zasadit o to, aby vláda peníze chybějící na stavbu v rozpočtu našla. Stát zatím počítal s částkou 1,9 miliardy korun, podle Čunka by Kaplického projekt stál asi tři miliardy a on by chybějící miliardu chtěl sehnat v rámci jednání kabinetu o rozpočtu.

Potřebné prostředky podle něj nejsou záležitostí příštího roku, ale spíše až za dva až tři roky, kdy by se mohla nová budova začít stavět. Odhady nákladů na stavbu se ale pohybují spíše mezi čtyřmi až pěti miliardami korun.

Ježek podle mluvčího na pracovní schůzce, která trvala dvě hodiny, předložil návrh "na kvalitní uložení i následné využívání novodobých fondů Národní knihovny veřejností". Odborníci ministerstva a knihovny navržené řešení během několika dní dopracují a poté jej představí na tiskové konferenci. "Před ní nebude Národní knihovna ani ministerstvo kultury navržené řešení prezentovat ani jinak komentovat," uvedl mluvčí.

Rozšíření hostivařského depozitáře?

Ježek dříve jako náhradní variantu uváděl rozšíření hostivařského depozitáře - knihy by se pak neustále převážely do Klementina. Tuto možnost ale označil za nejhorší variantu, která je drahá, neekologická a nešetrná vůči knižnímu fondu.

Jednání kolem nové budovy NK jsou zdánlivě na mrtvém bodě, po několikaměsíčních jednáních týmu Národní knihovna složeného ze zástupců města, státu, zadavatele soutěže a architekta, se do věci z iniciativy prvního náměstka MK Františka Mikeše znovu musel vložit antimonopolní úřad. Šéf úřadu Martin Pecina si ještě nechává vypracovat posudky z oblasti mezinárodního práva a radí se s odborníky v Bruselu, ale podle něj byla soutěž v pořádku.

Podle Ježka je překážkou zadání projektu to, že Národní knihovna nemá podepsanou smlouvu o prodeji pozemku. Počátkem května vyzval dopisem primátora, aby Praha pozemky knihovně prodala a odvolával se na více než dva roky staré usnesení pražského zastupitelstva v tomto smyslu. Primátor ale znovu řekl, že musí být učiněna "jasná tečka" za regulérností, či neregulérností soutěže a následně musí ministerstvo kultury rozhodnout o zrušení, či pokračování soutěže. "V případě druhém pak o alokaci šesti miliard korun," dodal.

O regulérnosti soutěže rozhodla Mezinárodní unie architektů, podle jejíchž pravidel se soutěž konala. Úřad na ochranu hospodářské soutěže uvedl, že mu toto posuzovat nepřísluší.