Odpověď organizátorům petice Za Prahu kulturní, kterou podepsalo přes 23 000 lidí, ještě musí schválit zastupitelé. Projednají ji patrně na červnové schůzi.

Pražský radní pro kulturu Milan Richter minulý týden připustil, že by se systém pražských kulturních grantů mohl změnit. Dodal, že čeká na návrhy divadelníků, jak přesně by se podle nich měl měnit. Ministerstvo kultury mu dá k dispozici experty, se kterými granty znovu posoudí.

Pražští divadelníci, nespokojení s přístupem magistrátu k financování kultury hlavního města a s přípravou transformace některých příspěvkových scén, vyhlásili Dny neklidu. Probíhají od 25. května v celé republice.

K protestu proti grantové politice Milana Richtra a dalším "devastačním" zásahům radnice do kultury se připojilo i Národní divadlo v Praze, řada zpěváků, herců a dalších umělců.

Nespokojení Zelení

Také Strana zelených se připojuje ke Dnům neklidu v Praze, nesouhlasí s postupy radního Richtra, sdělila v úterý mluvčí zelených Eva Rolečková. Zeleným se stejně jako některým divadelníkům nelíbí způsob plánované transformace některých dosud městských scén.

Překotná transformace je podle strany cílenou akcí, jejímž výsledkem nebude zkvalitnění kulturního rozvoje hlavního města Prahy, "ale pouhý přesun veřejného majetku do soukromých rukou". Transformace se chystá v době, kdy se připravuje zákon o neziskových organizacích. Norma, kterou má v gesci ministryně Džamila Stehlíková, je podle zelených nezbytná nejen pro rozvoj kulturní sféry, ale i zdravotnictví a dalších oblastí.

Transformace divadel podle Richtra narovná podmínky pro všechny scény. Není podle něj možné, aby osm městských divadel dostávalo od města více peněz, než kolik činí suma na veškeré kulturní granty. Zástupci dotčených scén transformaci chtějí, nikoli však v tak krátké době, jak by se to mělo stát. Brzdu transformace spatřují i v nastavení grantového systému, neboť neodlišuje kulturní instituce veřejné služby od soukromých podnikatelských subjektů.

Podle zelených jsou některé části grantového systému typickým projevem mrhání veřejnými penězi. Dotace na vstupenku, které hlavní město Praha kvapně zavedlo, vzbudily odpor nejen velké části kulturní obce, ale i řadových občanů, kteří navštěvují jiné než masové formy zábavy, uvádějí zástupci zelených.