Ani LorakAni Lorakfoto: Reuters/Marko Djurica

Ve finále, které bylo přenášeno živě ze srbského Bělehradu a trvalo tři hodiny, se představili zástupci 25 zemí. Česká republika mezi nimi nebyla, protože zpěvačka Tereza Kerndlová neuspěla v předchozím kole. 

KalomiraKalomirafoto: Reuters/Marko Djurica

Jako host v pořadu vystoupil jeden z nejslavnějších balkánských hudebníků Goran Bregovič, jenž je dobře znám i návštěvníkům českých klubů a festivalů.  

Vania FernandesVania Fernandesfoto: Reuters/Marko Djurica

Ve finále převládala uniformní diskotéková hudba, podle které šlo jen těžko poznat, ze které země soutěžící pochází. Výjimkou bylo Finsko, které naopak vyslalo do klání metalovou kapelu připomínající zvuk 80. let.

Andy AbrahamAndy Abrahamfoto: Reuters/Ivan Milutinovic

K nadprůměru patřili např. zástupci Velké Británie Andy Abraham a Francie Sebastien Tellier. Část zpěváků volila angličtinu, jiní mateřský jazyk a nebo kombinaci obou.  

Simon MathewSimon Mathewfoto: Reuters/Marko Djurica

Eurovize se vysílá od roku 1956 a mohou se jí účastnit i mimoevropské státy, i když se to stává zřídka. Česká republika se zapojila teprve loni, paradoxně v době, kdy již soutěž ztratila prestiž a nejen hudebními kritiky je považována za slabou až směšnou.

Rodolfo ChikilicuatreRodolfo Chikilicuatrefoto: Reuters/Marko Djurica

To se odráží i ve sníženém zájmu o soutěž na západě Evropy - Irsko např. letos nominovalo krkající loutku a Španělsko zase profesionálního komika Rodolfa Chikilicuatrea, který nijak neskrývá, že vůbec neumí zpívat, a přesto se svým parodickým číslem postoupil až do finále.