Opera vznikla na skladatelovo francouzské libreto podle slavného stejnojmenného filmu režiséra Jeana Cocteaua z roku 1945. Světovou premiéru měla v roce 1994 v Gibelině.

Vedení Národního divadla svěřilo její nastudování bratřím Formanům, kteří ji připravovali netradičním způsobem - mimo prostor zkušeben Národního divadla ve velké hale na statku v Želkovicích nedaleko Berouna. Zde vznikla i náročná scénografie, která je dílem autorského týmu, v němž kromě Matěje Formana působil Ondřej Mašek, Andrea Sodomková a Renata Pavlíčková.

Každý přispěl něčím do mlýnku

"Brácha se svou výtvarnou partou ovlivnil inscenaci velmi podstatně," řekl o přípravě Krásky a zvířete Petr Forman. "Seděli jsme na počátku všichni pohromadě, výtvarníci, brácha, autor kostýmů Honza Pištěk, dirigent Petr Kofroň, Veronika Švábová a Števo Capko (pohybová spolupráce) a vymýšleli jsme to celé společně," dodal Matěj. Oba se shodli v tom, že je těší důvěra, kterou jim, "potulným komediantům", věnovalo vedení Národního divadla. O hudební nastudování inscenace se postará Agon Orchestra, těleso, které se za dvacet let své existence vypracovalo na špičkového interpreta soudobých děl, v čele s dirigentem a spoluzakladatelem Agonu a současně uměleckým šéfem plzeňské opery Petrem Kofroněm.

V roli Krásky se představí Jana Štefáčková a Karolína Berková, Zvíře ztělesní Alexandr Beň a Jiří Kubík. V Národním divadle se odehraje do 4. 9. jen sedm představení. "Je to pokus o seriálový způsob reprízování, stejně jako je jiný způsob přípravy inscenace," uvedl na tiskové konferenci ředitel ND Daniel Dvořák.

"Scéna ke Krásce a zvířeti je velmi složitá, takže operu nelze reprízovat běžným repertoárovým způsobem. Potřebujeme pro ni vyčlenit alespoň desetidenní blok a to se hodí nejlépe na okraji divadelní sezóny. Pokud o ni bude zájem, počítáme s dalšími reprízami na konci této sezóny nebo na začátku příští," dodal ředitel Dvořák.

Představení pro dospělé i děti

Bratři Formani si myslí, že "je to představení pro děti i dospělé - děti je pochopí jako pohádku, dospělí spíš jako love story." Výhodou první inscenace letošní sezóny ND je i snížené vstupné. "Zvíře je nebezpečné," tvrdí Formani. "Nebylo by fér, aby se divák, který si zaplatí drahé vstupné, celou dobu bál o svou bezpečnost," dodávají s úsměvem. Opera je uváděna ve francouzském originále s českými titulky. Hraje se bez pauzy cca půldruhé hodiny.