Teď, kdy hl. m. Praha dluží Semaforu stále peníze z grantu, zkráceného na polovinu, sáhl Suchý ke stejnému prostředku a ve středu 14. května bude mít v Semaforu premiéru „kabaret z nouze“ Děti kapitána Granta. Zrodil se rovněž během tří týdnů.

„Jsme zadluženi, kam se podíváme. Až ten snížený grant konečně dostaneme, stěží zaplatí dluhy a nebudeme mít zase nic,“ řekl na tiskové konferenci Suchý, který s trpkostí přiznává, že takový vývoj nepředvídal.

Suchý má pocit, že magistrátu naletěl

„Pan radní Richter mi předhazuje, že jako společnost s ručením omezením jsme podnikatelé, a musíme tedy nést riziko. Jenže já jsem s. r. o. být nechtěl, jen jsem tím vyhověl přání magistrátu, který se mi zaručil, že budeme dostávat grant. Dnes mám pocit, že jsem naletěl,“ říká Suchý.

Jeho pondělní setkání s radním Milanem Richtrem proběhlo podle něj za účasti televizních kamer „v přátelské atmosféře“. „Přesto mi z něho zbyla pachuť na jazyku,“ říká Suchý. Chystá se nyní na setkání s primátorem Pavlem Bémem, který Semaforu v pozici starosty Prahy 6 pomohl k nynějšímu sídlu divadla v Dejvicích. „Tehdy pan Bém tvrdil, že Semafor je rodinné stříbro, které nesmíme nechat padnout, třeba si na to teď vzpomene,“ doufá Suchý.

Nové představení bude nouzový kabaret

Kabaret Děti kapitána Granta, v němž vystoupí celý soubor, bude hlavně o penězích. Je sestaven z písniček nejen semaforských a krátkých skečů, v nichž si Suchý zahraje kapitána Granta a Jitka Molavcová lodivoda Johna McPhilbyho. Nových písní se v něm objeví minimálně, některé v zaktualizované podobě, jako například někdejší oslava listopadové změny, v níž se nyní zpívá o tom, že „kapitalismus počesku nám připomíná grotesku“.

„Před rokem jsem vyhlásil, že jsme opustili divadlo malých forem, protože diváci o ně začali ztrácet zájem. Nyní jsme nuceni se k němu z ekonomických důvodů vracet,“ konstatuje Suchý.

Provoz Semaforu stojí každý měsíc téměř 1,1 miliónu korun, přičemž snížený příspěvek od magistrátu pokryje 380 tisíc, zhruba 400 tisíc pak tržba ze vstupného. I tak divadlu schází každý měsíc tři sta tisíc korun. „Rád bych je dal z vlastní kapsy, kdybych na to měl,“ říká Suchý.

Zatím zve diváky na nouzový kabaret a poohlíží se po dalších sponzorech. „Jenže divadlo se 170 diváky na představení žádného sponzora nezviditelní tak jako hokej přenášený televizí pro dva milióny,“ konstatuje šestasedmdesátiletý principál.