Film, jehož inspirací byla kniha Bojovaly na všech frontách, v názvu odkazuje k židovské tradici zapalovat v den Jom ha-šoa sedm svíček k uctění památky obětí holocaustu. Je tedy spíše uctivý, člověku se ohromeně tají dech nad šílenými osudy sedmi silných žen, které přežily holocaust (a někdy zažily i pozdější represi v 50. letech v Československu).

Před kamerou se po letech vrací na místa, kde se konfrontují s bolestnými vzpomínkami a minulostí, připomínanou otřesnými archívními záběry, do Osvětimi či Terezína. A my posloucháme, jak oběti prožívaly Mengeleho selekce, odloučení od blízkých, odboj a několikaletý hlad. Mezi zpovídanými je i naše přední cemballistka Zuzana Růžičková nebo 105letá Alice Herz Sommerová.

Režisérka jako pokračovatelka Špátovy formy poetického dokumentu je zkušenou rutinérkou, která se umí ptát i na děti, vnoučata, chlapy, štěstí a všelijaké tajné komůrky. A když je potřeba, zahraje dojemnou hudbu, pozdrží záběr, „spustí vodovod slz“.

Přesto z této „dílny na silné příběhy“ vyšel snímek strhující. Nakonec svědčí z první ruky o krutosti nelidské mašinérie, která člověka dohnala na kraj smrti, kdy vážil 25 kilo, v koncentračním táboře polehával téměř jako v márnici a kradl chleba pro hladové dítě. Svědčí i o nezdolnosti těch, kteří dokázali přežít nebo se postavit na odpor „vyhlazení“.

Vyslechnout taková „světla“ znamená se o něco víc přiblížit poznání, co se v době nacistického pekla vlastně stalo.

 

Sedm světel
režie Olga Sommerová, délka: 57 min.
1. května, ČT 2, od 20 hodin