Náš projektový tým našel nové řešení, které umožní realizaci knihovny na pozemcích na Letné, které zastupitelstvo Prahy schválilo k prodeji Národní knihovně a kde lze knihovnu postavit bez jakékoli změny územního plánu, sdělil ve středu Kaplický.

V částečně upraveném návrhu není podle něj potřeba zastavovat malý kus území, který dosud údajně brzdil další postup.

Kaplického tým nechce případná další místa komentovat do té doby, dokud nebude předložen konkrétní návrh jiného staveniště. "Tímto současně popíráme, že náš projekt může být realizovatelný kdekoliv jinde po světě," píše Kaplický.

:. Vizualizace Národní knihovny na Letnéfoto: FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický
Future Systems je připraven pokračovat v přípravě stavby, podle pravidel soutěže by měla NK dát pokyn k zahájení projektových prací. "Čekáme tedy pouze na pokyn Národní knihovny a ministerstva kultury," uvedl architekt a dodal, že pokud dostane v nejbližší době pokyn zahájit komplexní studii proveditelnosti stavby, je možné vše potřebné dokončit ještě do konce tohoto roku.

Letná, nebo Kongresové centrum?

Jenže právě v čekání je nyní největší problém - čeká totiž i Národní knihovna, ministerstvo kultury i město Praha - každá z těchto tří institucí na zbylé dvě a všechny tři pak na rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Jeho předseda Martin Pecina však opakovaně uvedl, že úřad žádné jednání ohledně knihovny nezahájil. Čeká se především na jasné sdělení v tom smyslu, zda je možné na základě výsledků soutěže zadat veřejnou zakázku, která bude v souladu s českým právem.

Mezitím přišel ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák s nápadem umístit Národní knihovnu do Kongresového centra. Podle pražského primátora Pavla Béma se ale o novém řešení může debatovat až potom, jestliže se ukáže, že se v přípravách výstavby na Letné nedá pokračovat.