Hlavní obsah

Analogové vysílání skončí v roce 2011, rozhodla vláda

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vláda na svém pondělním zasedání schválila technický plán přechodu z analogového na zemské digitální vysílání (tzv. TPP), který je jízdním řádem digitalizace v České republice. Podle plánu má současné analogové vysílání skončit do 11. listopadu 2011, respektive do konce zmíněného roku. „Pouze na Zlínsku a Jesenicku tak nastane až v roce 2012,“ uvedla mluvčí vlády Jana Bartošová.

Článek

Plán přechodu je založen na principu dobrovolnosti a součástí TPP nejsou mechanismy pro jeho vynutitelnost, vyplývá z návrhu nařízení, který předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Nutností pro nástup digitálního zemského TV vysílání (zkráceně DVB-T) je totiž to, aby současní vysílatelé Česká televize, Nova a Prima dobrovolně vyměnili své analogové kmitočty, na kterých vysílají, za digitální.

Bez vrácení analogových kmitočtů nevznikne prostor pro další digitální vysílání. Pokud Nova a Prima k TPP dobrovolně přistoupí a vrátí své analogové kmitočty, zákon počítá s tím, že by za tento krok obě stanice dostaly jednu vysílací licenci pro DVB-T navíc.

Pro milióny diváků v České republice vypnutí analogové TV znamená, že pokud chtějí i nadále sledovat televizi přes pozemní vysílání, musí si ke svým starším analogovým televizorům pořídit převaděč digitálního signálu na analogový, označovaný jako set-top box. Cena takového zařízení nyní začíná na hranici tisíce korun. Mohou si také pořídit dražší televizory s již zabudovaným tunerem nebo přejít k některé z placených nabídek satelitních, kabelových a internetových operátorů.

Polovina ČR má digitální pokrytí už dnes

Digitální zemské TV vysílání již v současné době pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí a také Domažlicko a oblast kolem Ústí nad Labem, tedy asi polovinu republiky. Nařízení, které dnes přijala vláda, předpokládá, že digitální signál bude dostupný na území celé republiky do stejného termínu jako je vypnutí analogu na většině území ČR, tedy 11. listopadu 2011.

Do tohoto termínu by měly v ČR vzniknout čtyři sítě vysílačů pro DVB-T. V jedné z nich, označované jako veřejnoprávní síť, budou současné čtyři programy České televize a také stanice Českého rozhlasu. V dalších třech naleznou prostor současné komerční stanice Nova a Prima, případně jejich další kanály, a nové digitální stanice TV Barrandov, Febio TV, Z1, Óčko, TV Pohoda a RTA.

Reklama

Související články

Sněmovna otevřela cestu digitalizaci

Poslanci ve čtvrtek večer schválili novelu mediálních zákonů (tzv. diginovelu), která odblokuje nástup digitálního zemského televizního vysílání. Mezi hlavní...

Výběr článků

Načítám