Plán přechodu je založen na principu dobrovolnosti a součástí TPP nejsou mechanismy pro jeho vynutitelnost, vyplývá z návrhu nařízení, který předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Nutností pro nástup digitálního zemského TV vysílání (zkráceně DVB-T) je totiž to, aby současní vysílatelé Česká televize, Nova a Prima dobrovolně vyměnili své analogové kmitočty, na kterých vysílají, za digitální.

Bez vrácení analogových kmitočtů nevznikne prostor pro další digitální vysílání. Pokud Nova a Prima k TPP dobrovolně přistoupí a vrátí své analogové kmitočty, zákon počítá s tím, že by za tento krok obě stanice dostaly jednu vysílací licenci pro DVB-T navíc.

Pro milióny diváků v České republice vypnutí analogové TV znamená, že pokud chtějí i nadále sledovat televizi přes pozemní vysílání, musí si ke svým starším analogovým televizorům pořídit převaděč digitálního signálu na analogový, označovaný jako set-top box. Cena takového zařízení nyní začíná na hranici tisíce korun. Mohou si také pořídit dražší televizory s již zabudovaným tunerem nebo přejít k některé z placených nabídek satelitních, kabelových a internetových operátorů.

Polovina ČR má digitální pokrytí už dnes

Digitální zemské TV vysílání již v současné době pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí a také Domažlicko a oblast kolem Ústí nad Labem, tedy asi polovinu republiky. Nařízení, které dnes přijala vláda, předpokládá, že digitální signál bude dostupný na území celé republiky do stejného termínu jako je vypnutí analogu na většině území ČR, tedy 11. listopadu 2011.

Do tohoto termínu by měly v ČR vzniknout čtyři sítě vysílačů pro DVB-T. V jedné z nich, označované jako veřejnoprávní síť, budou současné čtyři programy České televize a také stanice Českého rozhlasu. V dalších třech naleznou prostor současné komerční stanice Nova a Prima, případně jejich další kanály, a nové digitální stanice TV Barrandov, Febio TV, Z1, Óčko, TV Pohoda a RTA.