Nejkrásnější knihou pro děti a mládež porotci zvolili knihu Záhádky Petra Nikla, která v neděli rovněž získala v soutěži Magnesia Litera hlavní cenu i cenu pro nejlepší knihu pro děti a mládež.

O titul Nejkrásnější kniha vydaná v loňském roce se utkalo celkem 217 publikací. Porotci ocenili 17 knih v šesti kategoriích. Vítězové kategorií získali cenu ministra kultury, která je spojena s odměnou ve výši 50 000 korun.

V kategorii odborné literatury komise vybrala knihu Ulice na konci světa, jejímž autorem je německý architekt Mirko Baum. Mezi učebnicemi zvítězil Adamův deník autorské trojice Blanka Neoralová - Štěpánka Průhová - Lukáš Urbánek, z knih o výtvarném umění odborníci vybrali publikaci Z holandských zápisníků, která soustřeďuje texty slavného českého modernisty Emila Filly, a v kategorii katalogů nejvíce zaujala publikace k výstavě Václava Hollara - Wenceslaus Hollar 1607-1677.

Učebnice se zlepšují 

Své knihy do soutěže zaslalo celkem 109 nakladatelů. Porota letos zasedla v posledním lednovém týdnu. Komise nejprve vyřadila tři knihy pro technické nedostatky. Porotci tedy hodnotili 214 děl.

Podle pořadatelů počet soutěžících knih v posledních letech mírně stoupá, zvyšuje se také úroveň učebnic. Neplatí to ale v oblasti učebnic pro základní školy. "Dobrým trendem je, že nakladatelé dávají příležitost nejen renomovaným úpravcům a ilustrátorům, ale i začínajícím autorům, jejichž úroveň byla v tomto ročníku nadprůměrná," shrnula názor poroty Vladíková.

Pořadatelem soutěže, která se letos konala po třiačtyřicáté, je ministerstvo kultury společně s Památníkem národního písemnictví.

Ceny se udělují v kategoriích vědecká a odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice pro školy a ostatní didaktické pomůcky, knihy o výtvarném umění a katalogy. Své ceny udílí rovněž Svaz polygrafických podnikatelů, Sdružení českých umělců grafiků Hollar a TypoDesignClub. Navíc Památník národního písemnictví udílí Cenu Arna Sáňky studentům polygrafických škol. Podle pořadatelů se v loňském roce na českém knižním trhu objevilo více než 15 500 knih.