Paulo Coelho: Brida

Působivý příběh lásky, vášně, tajemna a duchovna z pera vynikajícího vypravěče Pauloa Coelha.

Toto je příběh Bridy, půvabné irské dívky, a její cesty za poznáním. Při svém hledání potká moudrého muže, jenž ji naučí překonávat strach, a ženu která ji naučí tančit v rytmu skryté hudby světa. Oba jsou si vědomi jejího výjimečného vnitřního daru, ale musí ji nechat podniknout vlastní objevnou cestu. Brida kráčí vstříc svému osudu a přitom se horlivě snaží najít rovnováhu mezi vztahy k druhým a přáním proměnit sebe samu.

Argo, překlad Pavla Lidmilová, 240 str., váz., 248 Kč

 

Marjane Satrapiová: Kuře na švestkách

Další mistrovské dílo Marjane Satrapiové, autorky Persepole je tentokrát spíše orientálním vyprávěním v tradici Tisíce a jedné noci.

Aneb posledních sedm dnů Násira Alího. Proslulý hráč na tar, což je íránský strunný nástroj, přijde o svůj nesmírně cenný historický nástroj, když mu jej manželka rozbije v hádce. Násir Alí nemůže sehnat náhradu, se kterou by byl spokojen, a když zjistí, že jeho radost z hudby i ze života zmizela, ulehne a rozhodne se zemřít. V sedmi dnech, po které čeká na smrt, s ním projdeme jeho životem i dobou a nakonec také pochopíme, že to, co mu vzalo životní sílu, nebyl jen rozbitý hudební nástroj.

BBart, překlad Richard Podaný, váz., 88 str., 199 Kč

 

Orhan Pamuk: Nový život

Román Nový život držitele od Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka je postmoderním putováním, v němž jsou děj a zápletka druhotné, čas a prostor nás svazují a vedou neočekávanými cestami. Pohled autora je zcela originální, jeho popis násilí a turecké kultury je velice silný a aktuální.

Průvodcem a vypravěčem příběhu je mladík jménem Osman, jenž se vydal na divokou cestu v doprovodu tajemné mladé dívky Yanan, která se snaží nalézt ztraceného milence Mehmeta. Osman a Janan se během svých cest připletou ke krvavému autobusovému vraku, který opouštějí s novými identitami..

Agite/Fra, překlad Petra Prahlová, 288 str., brož., 298 Kč

 

Louis de Bernières: Partyzánova dcera

Partyzánova dcera je poutavý a dojemný román o moci vyprávění a nepravděpodobné lásce od autora Mandolíny kapitána Corelliho a Ptáků bez křídel.

Jako dějiště svého posledního románu si Louis de Bernières netradičně vybral Londýn na sklonku sedmdesátých let a zasadil do něj příběh nešťastně ženatého Chrise a Rozy, mladé Srbky, která se nedávno přistěhovala do hlavního města.
Chris si Rozy všimne při cestě autem na rohu ulice a neohrabané oslovení nakonec skončí pozváním kafe. Nezůstane u jednoho setkání a Roza mu začne vyprávět svůj životní příběh od dětství v rodině Titova partyzána až nedávnou barvitou a riskantní minulost v Londýně…

BBart., překlad Viktor Janiš, váz., 176 str., 249 Kč

 

Kdo je vrah?

V jedinečné antologii původních amerických povídek je představeno osmnáct zapeklitých detektivních případů z budoucnosti, kdy pátrání po pachateli je víc než obtížné. Může jím být totiž nejen člověk, ale i mimozemšťan, robot, anebo cosi mnohem, mnohem podivnějšího.

V knize, která vyšla poprvé v roce 1992, a od té doby se stala legendou, se sešli významní autoři Pat Cadiganová, Jack C. Haldeman, Ray Aldridge či Roger MacBride Allen, stejně jako nováčci Jack Nimersheim, Virginia Booth, Ralph Roberts a další, kteří dokázali překvapit svou imaginací a originalitou.

Albatros, editor Resnick Mike, překlad Petr Janouch, 360 str., brož., 269 Kč