Richard Bach, který na sebe upoutal pozornost v roce 1970 drobnou, leč okamžitě slavnou a také zfilmovanou prózou Jonathan Livingston Racek, byl už dříve tím, čím je dnes mladší generaci tak oblíbený Paulo Coelho. Průvodcem po duchovních cestách člověka, pozorovatelem života, který jen nerad odkládá své spirituální kukátko.

Bach napsal a zvlášť vydal celkem pět fretčích příběhů, které doprovodil vlastními ilustracemi. V prvním z nich, nazvaném Fretky záchranářky na moři, se český čtenář setkal poprvé letos na jaře. Bethany Fretková, kapitánka záchranné služby, se v něm pokouší zachraňovat jak zvířecí, tak lidské životy, ale i důležité informace o stavu přírodní říše na zemi.

Nyní se k nám dostává druhá kniha tohoto fretčího souboru. Má název Fretky ve vzduchu a jeho hlavními postavami jsou piloti Strobe a Janine, přezdívaná Bouřka. Oba jsou příliš ctižádostiví a umanutí na to, aby naslouchali svým vnitřním hlasům, které by je už dávno svedly dohromady. Jenže právě na toto setkání se kdesi nad nimi již pěkně dlouho čeká. Má totiž velkou měrou ovlivnit životy několika dalších fretek, dnešních i příštích.

O čem to Bach tentokrát dospělým i dětem vypráví? O osudu, o zdánlivých náhodách, o andělech, o tom, kterak jeden život přehazuje výhybky v životech druhých. A možná i podle nějakého plánu. Jeho fretky se pohybují mezi nebem a zemí, a to doslova, v kokpitech svých letounů, tak i v tom přeneseném, jen fantazií uchopitelném, slova smyslu.