Jak to děláte, že vaše hudba zní tak svěže?

Řekl bych, že u nás funguje jedinečná chemie a pevně věříme v to, co děláme. To je asi pro atmosféru naší hudby zásadní. Stále jsme kreativní a pracujeme na nové hudbě. To je důležité.

Hudebně býváte charakterizováni jako směs několika žánrů. Existuje styl, který ve vaší hudbě nikdy neuslyšíme?

Spíš ne. Dokonce bych řekl, že už nyní můžete v hudbě Mattafix slyšet prvky skoro všeho. Je to výpověď o hudbě, kterou milujeme. Nechtěl bych něco vylučovat.

V kontinentální Evropě jste velmi populární, kdežto doma ve Velké Británii vaše album ani nebylo vydané. Jak to?

Vydání alba v Británii bylo odloženo, což ale neznamená, že tam nevyjde. Je ale pravda, že tam neslavíme tak velké úspěchy. Podle mě se naše hudba příliš liší od toho, co tam letí. Ale uvidíme. Brzy tam představíme nový singl i klip a třeba se to změní. Jsem vděčný za úspěch kdekoli. Našli jsme ho v Evropě, s tím jsem spokojený. Líbí se mi, že se vrátím domů, můžu pracovat na desce a nemusím se potýkat s paparazzii.

Mattafix jsou kapela s výrazným sociálním a politickým názorem. Je poselství stejně důležité jako hudba?

Důležité je obojí. Text je nositelem smyslu hudby, a proto je důležité vědět, o čem zpíváte, a stát si za tím. A hudba je nástroj, který je zásadní. Je to vyvážený mix.

Písní Living Darfur z loňské desky Rhythm & Hymns jste podpořili kampaň na pomoc projektu Save Darfur. Co vzniklo dřív – projekt, nebo píseň?

Píseň byla na světě první. Oslovili nás advokáti pro lidská práva, kteří pracovali pro kampaň Save Darfur, jestli se chceme podílet. Jasně že jsme to přijali.

V Čadu jste k písni Living Darfur natáčeli klip a setkali se s realitou života uprchlíků z Darfúru. Jaký dojem to ve vás zanechalo?

Je to válečná zóna. Bylo velmi náročné vidět, čím lidé procházejí. Bylo těžké tam srovnávat realitu hudebního průmyslu s místní situací. Ale dali jsme to s úžasným štábem dohromady a já se vrátil s pocitem, že hudba může tímto způsobem pomoci. Veškerý výtěžek spojený s touto písní jde na pomoc tomuto regionu.

Na co se můžou návštěvníci Jarního Sázavafestu, kde vystoupíte, těšit?

Budeme mít skvělou živou kapelu a přijíždíme otřást Výstavištěm.