"Svými výjimečnými schopnostmi připomíná Lara Croft jiného archeologického fandu Indiana Jonese, který hledal ztracenou Archu, navíc má v sobě i něco z elegance agenta Jamese Bonda a používá ráda obrovské pistole jako třeba Dirty Harry, pistolník Clint Eastwood," uvádí Mark Rose na stránce archeology.org.

Lara je dokonce i v Guinessove knize

Postava Lary Croft se už objevila v Guinnessově knize rekordů v neobvyklé kategorii nejslavnější kybernetická (počítačová) bytost. Její obchodní cena je ale také rekordní, odhaduje se na miliardu dolarů. Kromě videoher pronikla Lara už i do knih a komiksů, na internetu například pravidelně vychází časopis Lara Croft"s Chronicle. Její počítačová dobrodružství se dočkala i dvou filmových zpracování.

Samotná Lara Croft už v Hollywoodu získala jako první kybernetická postava dokonce špičkového agenta. Společnosti Eidos Interactive a Core Design dosud představili tuto kybernetickou divu v šesti dílech počítačové video hry Tomb Raider. Hrdinku kromě toho obdařili i vymyšleným životopisem, udělali z ní dceru z aristokratické anglické rodiny, která se dala na adrenalinové sporty a všelijakou akční legraci.

Humanoidní Lara Croft představuje nového pohádkového akčního superhrdinu, tentokrát v ženském podání. Je sexy, ovšem k tomu bojovnice, která ráda cestuje po světě (bohužel sama) a doma se moc nezdrží. Ze zájmu o archeologii a bezpečí naší planety hledá poklady i magické předměty dávných civilizací. Používá přitom celkem alternativní pracovní metody, neváhá se vlamovat do starých hrobů a krást z nich drahocenné "vykopávky", které nosí na zádech, jen tak volně v baťůžku. Lara vyniká i v gymnastice, v několika bojových uměních a ovládá asi osm palných zbraní, včetně harpuny. "Stala by se světovou rekordmankou v několika atletických disciplínách, kdyby na to přišlo.

Jenže Lara se zajímá o archeologii," uvádějí k tomu s úsměvem její počítačoví konstruktéři z Core Designu. Není divu, že nedávno kdosi na internetové diskuzi poradil, aby už Eidos a Core Designu konečně řekli, že "Lara ve skutečnosti není člověk." Ale možná je teenagery tak obdivovaná právě proto, že jim plně ztělesňuje zkonstruovaný a nedostižný idol.