"Bez ohledu velké úsilí Islámské republiky Írán, mnoha islámských zemí a muslimů v Nizozemsku zabránit v posledních týdnech uvedení provokativního a protiislámského filmu, byl snímek naneštěstí zveřejněn krátce po otištění urážlivých dánských karikatur s pomocí britské stránky na videa,“ uvedl Hosejní. Vyzval Holandsko, britskou vládu a Evropskou unii, aby „ukončila uvádění urážlivého protiislámského, hříšného a nekulturního filmu".

"Tento ohavný čin nizozemského poslance a jedné britské instituce dokazuje zlo a hlubokou pomstychtivost, kterou chovají občané Západu proti islámu a muslimům," řekl ještě Hosejní . 

Zástupci jordánských médií se kvůli filmu sešli už ve čtvrtek večer a shodli se, že zahájí soudní řízení proti Wildersovi a zasadí se o bojkot nizozemských výrobků. Vyzvali také účastníky víkendového arabského summitu, aby "tuto nepřátelskou protiislámskou kampaň odsoudili".

Mluvčí indonéského ministerstva zahraničí řekl, že Jakarta považuje film za "matoucí a naplněný rasismem". "Jeho produkce je nezodpovědný čin, spáchaný pod rouškou svobody projevu," sdělil Kristiarto Legowo. Potetsy se konaly v Pákistánu, kde byly spojeny s protesty proti dánským karikaturám.

V Pákistánu byly protesty proti videu spojené s protesty proti dánským karikaturám. V Pákistánu byly protesty proti videu spojené s protesty proti dánským karikaturám. foto: Reuters/Ali Imam

Nizozemsko se od filmu extremisty distancovalo

Zveřejnění filmu, od něhož se distancovala nizozemské vláda umožnila britská organizace Liveleak.com. Hájila se tím, že protože podporuje svobodu projevu a ocenila Wilderse. Podle stránky jde buď o sebevraha, nebo mimořádně odváženého muže. Nizozemské televize odmítly vysílat Wildersův film, jehož cílem je varovat před nebezpečím šíření islámu v Evropě.

Nizozemskému poslanci, který vede extremistickou Stranu za svobodu, nevyhověli ani správci amerických webových stránek, které si Wilders nechal zaregistrovat s cílem uvést na nich snímek.

Vladimír Sáňka z islámského centra k filmu
Jaká je reakce českých muslimů?

Všichni věděli, že to bude zveřejněno v těchto dnech. Muslimové u nás byli klidní i předtím a zůstanou klidní i teď, protože snímek je takový, jaký jej očekávali. To, co se objevuje v poslední době na různých serverech, se objevilo i tady. Nejsme z toho vykolejení.

I reakce holandské vlády byla z našeho pohledu rozumná, vláda takovéto nenávistné projevy, protináboženský extremismus a protiislámský extremismus odsoudila. Všechny veřejnoprávní televize odmítly podobné věci uveřejňovat. To je pozitivní jev, který vítáme. Že se objevují v každé zemi podobní pravicoví extremisté, u nás je to třeba Národní strana, v Holandsku je to dokonce poslanec, to je věc, která není překvapivá.

Odsuzujete zveřejnění?

Samozřejmě, že odsuzujeme, ačkoli ctíme svobodu slova. Ten snímek stejně jako jiné extrémní projevy šíří polopravdy a nepravdy, věci vytržené z kontextu a špatné překlady. Jde o pokus extrémistů vyvolat nějakou reakci ze strany muslimů, kterou zase použijí k dalším svým útokům.

:. Ukázky z filmu Fitna


Autor karikatury chce režiséra zažalovat

Před zveřejněním filmu se konaly v muslimském světě demonstrace proti Nizozemsku a také proti Dánsku, a to kvůli karikatuře Mohameda dánského kreslíře Kurta Westergaarda. Jeho karikatura Proroka s bombou v turbanu se objevila i ve Wildersově filmu. Dán kvůli tomu chce nizozemského populistu žalovat, když jej ještě před dvěma týdny vyzýval, aby film navzdory protestům muslimů i úřadů zveřejnil. Zasazoval se i za jeho uvedení v Dánsku.

"Nemohu přijmout, že má kresba byla vytržena z původního kontextu a zasazena do úplně jiného," ohradil se Dán proti použití karikatury. Ta byla namířena proti islámským radikálům a spolu s ostatními karikaturami měla zdůraznit svobodu slova. Film však útočí na všechny muslimy, poslanec chce varovat před rostoucím počtem muslimů v Nizozemsku a údajnou hrozbou islamizace. Jeho cílem je ukázat korán jako "hrůznou a fašistickou knihu" podněcující násilí a netoleranci vůči ženám a homosexuálům.

Film začíná otevřením posvátné knihy muslimů, na jejíž první stránce je zobrazena právě známá Westergaardova kresba.

Snímek zajímá i českou policii
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se už začali kontroverzním protiislámským filmem zabývat. Na svých stránkách ho totiž dala ke stažení i česká Národní strana.

„Vzhledem k tomu, že se u nás ten film objevil, tak samozřejmě zkoumáme, zda není v rozporu s českými zákony,“ řekl Právu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Výsledky analýzy zatím podle něj nejsou k dispozici.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky situaci kolem zveřejnění filmu, stejně jako např. kontroverzních karikatur proroka Mohameda české bezpečnostní složky monitorují průběžně.