Například Ta Fantastika, jejíž spolumajitel Petr Kratochvíl před časem zvažoval kvůli grantovému systému žalobu na město, má jistých zhruba 5,6 miliónu, což je nejvíce ze 46 vybraných projektů.

Přes 4,5 miliónu dostane Divadlo Kalich, více než 4,1 miliónu Divadlo Broadway, necelé čtyři milióny Divadlo Na Fidlovačce. Heřmánkovo Divadlo bez zábradlí může počítat se 3,3 miliónu korun, Hrušínského Divadlo Na Jezerce s 1,6 milióny a Divadlo Radka Brzobohatého s 800 tisíci.

Zastupitelka Jana Ryšlinková (SNK ED) přidělování dotací na vstupenku zpochybnila. Podle ní dostávají majitelé komerčních kulturních zařízení vlastně peníze na luxusní vůz Lexus. S návrhem tyto dotace neschvalovat ale neuspěla. „Paní Ryšlinková tomu nasadila neuvěřitelnou korunu. Já už nejsem na této úrovni schopen dál diskutovat. Je to populismus a demagogie,“ konstatoval předseda kulturního výboru i grantové komise Ondřej Pecha (ODS).

Co je komerční?

Dělit divadla na komerční a nekomerční se nelíbilo ani zastupiteli Ivanu Bednářovi (ODS). „Jejich repertoár se ničím neliší. Čím je jiný muzikál ve vinohradském divadle od toho v Ta Fantastice? Takto lustrovat divadla nelze,“ uvedl.

Dotaci na vstupenku ve výši 4,6 miliónu korun obdržel i podnikatel Sebastian Pawlowski pro Muchovo muzeum, které provozuje v městem pronajatém Kaunicově paláci. Pawlowski se naposledy do historie magistrátu zapsal před dvěma roky, když městu pronajal za zhruba 200 miliónů korun ročně Škodův palác v Jungmannově ulici, kam se přestěhovali magistrátní úředníci.

Radní pro kulturu Milan Richter (ODS) řekl, že podpora na vstupenku je vlastně dotací pro diváka. Na jeden prodaný lístek to vychází na 41 korun. Schválené částky budou převedeny na dnešní kurz koruny vůči euru. Dotace se totiž rozdělují v tzv. režimu de minimis a nesmějí tudíž přesáhnout 200 tisíc euro na tři roky.

Celkem zastupitelstvo rozdělilo mezi kulturní instituce 208 miliónů korun. Kromě dotací na vstupenku, která spolykala 50 miliónů korun, byly další peníze určené na podporu umělecké činnosti a projektů v zahraničí, další pak pro studenty uměleckých škol a mladé umělce. Poslední skupinou byly víceleté granty. Čtyřletý například získalo Divadlo Archa a ročně tak bude od města dostávat 13,5 miliónu korun. Richter soudí, že na posuzování grantů pro příští rok a víceletých pro rok 2010 by mělo být více času. Předpokládá, že je město proto vypíše již v červnu.