Tipy divadelního teoretika a kritika Jana Císaře

Čtu: Claudio Magris: Habsburský mýtus v moderní rakouské literatuře. Je to vynikající pohled nejen na habsburský mýtus, ale na celou atmosféru jak někdejšího Rakousko-Uherska, tak i střední Evropy, což je téma, které se nás dnes hluboce dotýká.

Poslouchám: Radiožurnál - pominu-li špatnou stránku hudební, přináši mi jedno z nejlepších zpravodajství, ne-li vůbec nejlepší, plus zajímavé publicistické pořady.

Viděl jsem: Výstavu Jan Preisler v pražském Obecním domě. Uvědomil jsem si některé možná známé, ale už zapomenuté skutečnosti o počátcích české moderny.

Internet: Využívám pouze ke zjištění dopravních spojení. V tom je nepřekonatelný.

City Of God

Sountrack k filmu Město bohů, přibližujícího tvrdý život ve slumu Rio de Janiera plný drog a násilí, přibližuje vývoj brazilské populární hudby posledních čtyřiceti let. Úvodní scény z 60. let doprovází Cartolova samba Alvorada. Ve skladbách Metamorfose Ambulante Raula Sexiase a No caminho do bem Tima Maya ze 70. let je slyšet, jak do brazilské populární hudby pronikaly prvky funku.

Důraznější sound ladil s filmem, protože zidealizovaný život romantických psanců ustoupil tvrdé realitě drogových gangů. Aktuální scény doprovází autorská hudba, která přinášela kombinaci velmi tvrdého funku s brazilskou hudbou, přičemž závěrečnému remixu Batucady už vévodí důrazné rytmy elektronické taneční hudby. Podnětný pohled na brazilskou hudbu, který ocení i ti, kdož film neviděli.

Warner Music, 43:06