Přesto režisér, producent i distributor, který se k filmu přihlásil neobvykle už před začátkem natáčení, počítají s tím, že film nebude jen o fotbale a pro chlapy.

"Máme tam spoustu ženských postav, partnerky, i maminky mužských hrdinů. Slibujeme, že nebudou jen sedět doma a čekat, až chlapi přijdou domů," ubezpečuje režisér Jakub Sluka, nicméně dodává, že se především zabývá mužským světem. "Přesněji řečeno jde o partu odrůstajících fotbalových chuligánů, která mezi sebe přijme osamělého muže středního věku. Milují všechno anglické, ale anglicky neumí a ani v Anglii nikdy nebyli," líčí Sluka.

Svým postavám dokonce dopřeje, aby se se svým ideálem potkaly. V partě se jim proto objeví také dva členové londýnského West Hamu.

Šéfem gangu Krajčo

Film je pro oba tvůrce vysněné dítě, a tak ho společně produkují pod značkou Lajka film. Hudbu jim skládá Jan P. Muchow, na zvuk angažovali Radima Hladíka ml., do hlavní role obsadili Vladimíra Dlouhého a šéfem ostravských chuligánů učinili zpěváka a herce Richarda Krajča. "Strašně tu roli chtěl, a než jsem se vzpamatoval, sešel se s šéfem ostravského gangu, vyzpovídal si ho a pak mi vzkázal, že už o tom ví úplně všechno," líčí režisér.

Oba jsou původní profesí dokumentaristé, ale už léta točí reklamy. V obchodní strategii se tedy vyznají o něco lépe než čerství absolventi FAMU. Protože Sluka točí asi padesát reklamních spotů ročně, dokázali si vyjednat dobré ceny za pronájem techniky, a vstřícné k nim byly i fotbalové kluby, jejichž jména se objeví na filmovém plátně.

"Víme, jak to na trhu chodí, tak se pochopitelně snažíme o film starat už předem. Jenže těžko teď říct, jestli nám to opravdu pomůže. Mít takové možnosti díky reklamě je sice pěkné, ale točit film jenom kvůli tomu se samozřejmě nedá. Musíte mít chuť vyprávět příběh," zdůrazňuje Malý. Zjevně se začíná bát, aby film nebyl už po začátku natáčení považován za vykalkulované zboží: "Přesně to bych strašně nechtěl!"

Žádná utkání ani moralita o násilí, ale humor

Zapůsobili tím i na šéfa Falconu Jana Bradáče, i když by prý jen kvůli tomu žádný film do distribuce nevzal: "Když za mnou kluci přišli, pochopil jsem, že ten scénář je skutečně prožitý. A nadchlo mě, že je to debut. Měl jsem chuť říct: Zaplaťpámbu, je tu nový maso!"

Oba tvůrci překotně ubezpečují, že fotbal je jen záminka. Určitě prý nenechají diváky sledovat dlouhé záběry na zápasy, a přestože kamera bude mířit místo na hřiště mezi diváky, neplánují ani natočit sociální studii o násilí na stadiónech. "Měl by to být spíš humorný pohled na chlapy, kteří buď brzy zestárli, anebo naopak ještě nedospěli," dodávají společně.

Do filmu se pustili, aniž měli v zádech silného koproducenta - některou z domácích televizí. Ne však proto, že by nechtěli. Domácí trh je podle Malého pro český film moc malý a bez televize se většina filmařů těžko obejde: "V tuto chvíli nemáme podepsanou žádnou smlouvu. Určitě ale nechceme dokazovat, že to jde i bez televize. Protože pokud točíte pro domácí publikum, tak to fakt spíš nejde."