Podle čínské vlády výkřiky "Tibet! Tibet!" v souvislosti s písní nazvanou "Vyhlaste nezávislost" porušily čínské zákony a "dotkly se čínského lidu". Píseň nebyla pro koncert v Číně předem schválena, což je tam běžný postup.

Nyní se ale vysoce postavený úředník ministerstva kultury pokusil celou kauzu urovnat a uvedl, že šlo jen o individuální případ. "Nemyslím, že se to dotkne našeho pozvání umělcům z celého světa, obzvláště během olympijských her," uvedl podle BBC.

Čínští cenzoři kontrolují seznamy písní pro každý koncert západní kapely v zemi. Dokonce i legendární Rolling Stones museli v roce 2006 vypustit pět skladeb, které se komunistickým úřadům zdály moc pobuřující.

Mick Jagger to tenkrát vzal s humorem a v narážce na fakt, že čínského "lidu" se písně stejně nemůžou dotknout, protože průměrný Číňan by si lístek na koncert nikdy nemohl dovolit, pronesl: "Jsem rád, že (čínské) ministerstvo kultury chrání morálku přistěhovaných bankéřů a jejich přítelkyň."

Tibet se řeší už půl století

Okupovaný Tibet je stále aktuálním problémem. Devětačtyřicáté výročí neúspěšného pokusu o odtržení Tibetu od Číny, po kterém musel tibetský duchovní vůdce dalajláma odejít do exilu, si připomínají tento týden lidé po celém světě.

V řadě zemí se konaly demonstrace na podporu Tibetu, který Čína zabrala v roce 1951. Demonstraci tibetských žen v Dillí rozehnala policie, stejně jako protesty mnichů v tibetské Lhase.