Frank Herbert: Hellstromův úl

Dílo bylo prvně publikováno v časopise Galaxy v roce 1973 pod názvem Projekt 40. Živá představivost Franka Herberta a jeho brilantní náhled na přírodu a ekologii se nikdy neprojevily jasněji, než v tomto klasickém díle science fiction.

Entomolog Nils Hellstrom se pouští do realizace Projektu 40, který považuje za vyvrcholení svých pokusů s chováním hmyzu. Buduje lidský úl, v němž se bude jeho 50 000 obyvatel řídit pravidly panujícími ve skutečném hmyzím společenství. Avšak vše sledující vládní Agentura brzy vytváří speciální tým agentů, aby odhalila účel projektu, jeho slabosti, a zabránila jeho rostoucímu vlivu…

Baronet, překlad Dana Chodilová, 304 str., váz., 269 Kč

 

 

Melanie Challenger, Zlata Filipović: Umlčené hlasy

Rok 1992 prožila Zlata Filipović v úkrytu v Sarajevu. Deník, který si začala psát jako bezstarostná dvanáctiletá dívka, se stal deníkem válečným – záznamem zkázy, která ji obklopovala, a svědectvím o životě dítěte ve městě pod palbou. Její životní zkušenost stála u zrodu unikátního projektu.

Společně s Melanie Challengerovou strávila Zlata Filipović poslední dva roky sbíráním válečných deníků z celého světa, z nichž mnohé nikdy nebyly publikovány nebo byly dávno zapomenuté. Jejich autory jsou děti či mladí lidé do dvaadvaceti let, kteří od roku 1914 do současnosti zažili nejrůznější válečné konflikty, války občanské nebo světové.

Vyšehrad, 288 str., brož., 248 Kč

 

 

Ante Tomić: Co by byl chlap bez fousů

Chorvatský bestseller, moderní Švejk, který se dočkal deseti reedic a několika překladů po celé Evropě. Na jeho motivy vznikl úspěšný stejnojmenný film i divadelní hra.

Děj knihy se odehrává v zapadlé vsi v dalmatských horách, kam turisté nejezdí a lidé jsou tu „odsouzeni“ žít jen mezi sebou. Postupně se seznamujeme s řadou typických postav chorvatské současnosti. Tomić velmi přesně postihuje všechny možné nešvary a stereotypy obecně vesnického života, ale i konkrétní chorvatská specifika. Většina příhod a zápletek je úsměvná, nicméně při hlubším zamyšlení spíše tragikomická. Život na dalmatském venkově totiž opravdu žádná idyla není.

Kniha Zlín, překlad Jaroslav Otčenášek, 198 str., váz., 199 Kč

 

Garth Ennis, Clayton Crain: Ghost Rider: Cesta do zatracení

Cesta do zatracení kombinuje brutální akční příběh Gartha Ennise (Hitman, Preacher, Punisher) s dokonalou počítačovou malbou Claytona Craina.

Z pekla nevedou žádné silnice. A tak se nemá démonický motorkář Ghost Rider jak dostat pryč a každou noc je štván pekelnými zrůdami po nehostinných pláních podsvětí. Věčné zatracení je ale narušeno, když mu zástupci nebes nabídnou svobodu. Stačí jen chytit uprchlého démona. A to dřív, než ho dostane zástupce pekel, démonický kovboj Hoss, a sadistický archanděl jménem Ruth…

BB art, Crew, překlad Marek Barányi, Roman Bílek, 136 str., brož., 349 Kč

 

 

Stephen J. Cannell: Trefa do černého

Trefa do černého je pátým, nejnovějším a zdá se, že i nejlepším románem S. J. Cannella (je autorem i seriálu Odpadlík).

Jeho detektiv ze zvláštního oddělení vyšetřování vražd Shane Scully se potýká s notnou dávkou jak profesních, tak i soukromých problémů. Se svým parťákem Zackem Farrellem řeší případ sériového vraha, jenž v okolí Los Angeles vraždí a následně bizarně zohavuje mrtvoly bezdomovců, veteránů z vietnamské války. Detektiv Scully má podezření, že krajský šéf Ministerstva pro vnitřní bezpečnost sabotuje vyšetřování. Ale proč?

Deus, 232 str., váz., cca 249 K
č