Jak dlouho trvá než člověk vystřízliví z oscarovské euforie?

Dlouhé měsíce před Oscary jsme měli hodně práce a jediná doba odpočinku za uplynulý rok byly Vánoce. A s novým rokem se to všechno ještě zrychlilo a pak najednou přišel Oscar jako vyvrcholení celého toho nečekaného vývoje.

Přála bych si, aby oscarová euforie byla delší, ale upřímně řečeno, trvala krátce, brzy mě dohnala únava a taky trochu splín, který asi přirozeně následuje po velké radosti. Ale ten den po Oscarech jsem si užila – připadala jsem si jako v oblacích, i když ochromená únavou.

K úspěchu vám gratulovala spousta lidí. Na koho asi nikdy nezapomenete?

 
Všechny mi připadaly od srdce, a tak nevidím důvod, proč je rozlišovat.

Ihned po úspěchu vám písemně pogratulovala prezidentka Irska, Hansardova rodiště, český prezident Klaus ovšem nikoli. Mrzí vás to?

Jsem plná radosti a vděku, a tak nemám potřebu se zlobit nebo se cítit ublížena, že mi někdo nepogratuloval.

Česká zpěvačka Markéta Irglová s irským hudebníkem Glenem Hansardem mají podle kritiků velkou šanci na zlatou sošku.Česká zpěvačka Markéta Irglová s irským hudebníkem Glenem Hansardem. foto: Reuters
Co vás čeká v nejbližší době?

Čeká nás v Americe hodně koncertování, od půlky dubna do konce května. Začneme v Kalifornii a skončíme v New Yorku, pak znovu v červnu festivaly. Doufám, že se v druhé polovině roku dostaneme i do Evropy.

Od Akademie populární hudby v Česku jste získala nominaci na Objev roku. Má pro vás toto ocenění vedle Oscara a dalších zahraničních cen nějakou hodnotu?

Je pěkné, že mě akademie teď v Česku objevila. Trochu je škoda, že se nechala předběhnout Amerikou. Ale já si s tím moc hlavu nelámu. Obecně si myslím, že je třeba si ocenění vážit, těch velkých, oficiálních, ale i těch individuálních od jednotlivých lidí. Vděk je v životě důležitý, člověk by na něj neměl zapomínat.


Kdy budete s Glenem koncertovat v Česku?

Snad v létě. Zatím se ještě třídí nabídky na hraní z nejrůznějších koutů světa a musí se to nějak poskládat dohromady.

Skládáte spolu nové písně? Kdy vyjde vaše další společné album?

Písně skládáme pořád, ale kdy další album vyjde, zatím nevím. Do studia se ovšem chystáme ještě před Amerikou, počátkem dubna.