Věra Bílá pochází z rodiny rokycanských romských muzikantů, od mládí zpívala na svatbách a zábavách s cimbálovkou. Později se setkala s Kale a projezdili spolu skoro celý svět. V roce 1995 jim vyšlo s pomocí zpěvačky Zuzany Navarové album Rom pop a následovala další úspěšná deska Kale kalore.

Pokud se mluví o úspěšnosti, je třeba dodat, že úspěšní byli především v západní Evropě a v Americe, u nás je média přijímala spíše vlažně, v rádiu se to moc nehrálo, kromě pár hudebních kritiků o nich věděl málokdo.

Škoda, na první poslech je totiž jasné, že kombinace sametových backgroundových vokálů a kytarových vybrnkávaček ála Gypsy Kings s mírně nakřápnutým, posmutnělým hlasem Bílé se naprosto vymyká tomu, co na české scéně běžně můžeme slyšet.

Skupina měla v devadesátých letech báječně našlápnuto, ale osobní spory ji dohnaly k rozpadu. Kale pak v roce 2006 vydalo novou desku, která vůbec nebyla špatná, ale bez Věry už to nikdy nebude ono. Bohatá kompilace Retrovision, obsahující 24 hitů, tak zůstává poslední možností, jak si připomenout jejich zvuk z doby, kdy byli na vrcholu.

Věra Bílá a Kale: Retrovision, Sony BMG 2008