Rambo: Do pekla a zpět

Čtvrtý díl série o vietnamském veteránovi nás zavede do jihovýchodní Asie, kde se stárnoucí John Rambo usadil. Jeho poklidný život naruší misionářská skupina vedená Michaelem Burnettem a Sarah Millerovou, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Poté, co několik misionářů zajmou barmští vojáci, musí John opět vzít spravedlnost do svých rukou. A poteče krev. A nebude jí málo!

Sylvester Stallone se po dvaceti letech vrací tímto čtvrtým dílem k neohroženému zabijákovi, tentokrát nejen v roli herce a scenáristy, ale také v roli režiséra. S myšlenkou na pokračování si pohrával již před deseti lety, kdy také vznikla první verze scénáře. Přemíru krvavých momentů obhajuje tvrzením, že chce co nejreálněji ukázat hrůzy, které se ve válkách dějí.

John Rambo, USA/Německo 2008, české titulky, režie: Sylvester Stallone, hrají: Sylvester Stallone, Julie Benzová, Matthew Marsden, Graham McTavish...

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

Temný thriller režiséra Sidney Lumeta (Dvanáct rozhněvaných mužů, Gloria, Serpico) vypráví temný příběh plný zabíjení. Hlavní hrdinové filmu Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky.

Bratři Andy a Hank mají problém - tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.

Before the Devil Knows You're Dead), USA 2007, české titulky, režie: Sidney Lumet, hrají: Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney, Rosemary Harris…

Nejkrásnější hádanka

Nejkrásnější hádanka je nová pohádka Zdeňka Trošky, který si napsal i scénář v němž spojil dvě pohádky Jana Drdy - O Matějovi a Majdalence a O princezně, která hádala, až prohádala.

Matěj pracuje u sedláka a miluje jeho dceru Majdalenku. Lakomý boháč však jejich lásce nepřeje, představuje si pro dceru bohatšího ženicha. Jednou zachrání Matěj bílou holubičku a ta jemu i Majdalence za odměnu daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. A dobře slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha.

Zatím se ale mladík ocitne v nemilosti, sedlák ho vyžene a Matěj se dostane až na královský hrad, kde probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem. Matěj je chytrá hlava, hádanky má rád a princezniny úkoly pro něj jsou hračka. O svatbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patří Majdalence…

Nejkrásnější hádanka, Česká republika 2008, 98 min., české znění, režie: Zdeněk Troška, hrají: Jan Dolanský, Taťana Krchovová, Ladislav Potměšil, Veronika Kubařová, Miroslav Táborský, Miroslav Hrabě, Přemysl Kubišta, Pavel Kikinčuk, Taťjana Medvecká...

Oko

 

Remake slavného hongkongského hororu Oko testuje hranice reality. Proč mladou ženu po transplantaci očí pronásledují podivné stíny?

Sydney Wellsová je známou losangeleskou koncertní housliskou, která v dětství přišla nešťastnou náhodou o zrak. Transplantace očí je její jedinou šancí. Po operaci se zdá být vše v naprostém pořádku. Za pomoci lékaře Paula Faulknera a své sestry Helen se začne Sydney znovu zapojovat do běžného života. Brzy se jí začínají zjevovat stínové postavy a děsivé představy. Jedná se o následky operace, nebo si jen její mozek zvyká na zrak a přízraky jsou pouhým produktem její fantazie? Ale co když je to vše skutečnost?

The Eye, USA 2008, 97 min., české titulky, režie: David Moreau, Xavier Palud, hrají: Jessica Alba, Alessandro Nivola, Parker Posey…

Rozpomínání na Zrcadlení

Schormovo Zrcadlení bylo inspirací pro filmovou anketu Ivana Vojnára, která odkazuje k hledání ztraceného ideálu a boj se strachem v rovině osobní i společenské.

Jste šťastná?, Co je to štěstí?, Jaké jsou důležité věci života?, ptá se Ivan Vojnár na své cestě s kamerou ulicemi Prahy v březnu 2006 a změť desítek odpovědí vytváří jedinečný prostor jeho filmu Rozpomínání.

Režisér oživuje metodu filmu-ankety, aby natočil pocity a myšlenky Čechů sedmnáct let po politickém a kulturním zlomu. Letmost a nahodilost umožňují zachytit okamžik, postihnout práh mezi stálostí a změnou uvnitř národního času. Smysl ankety spočívá ve schopnosti zaznamenat specifické danosti konkrétního stavu světa, kdy v množství výroků nalézá množinu výpovědí, jež bude věrohodná.

Rozpomínání na Zrcadlení, Česká republika 2006, 94 min., české znění, režie: Ivan Vojnár