Vášeň a cit

Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány.

Roku 1795 byl pro mladou anglickou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austenová však věří na lásku. Ve svých dvaceti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem. Jeho intelekt a opovážlivost ji naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem Lady Greshamové, vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi?

Becoming Jane, USA 2007, 120 min., české titulky, režie: Julian Jarrold, hrají: Anne Hathawayová, James McAvoy, Julie Waltersová, James Cromwell, Maggie Smithová, Joe Anderson, Jessica Ashworthová...

 

 

Když si Chuck bral Larryho

Scénárista oscarové komedie Bokovka Alexander Payne se při psaní další komedie na téma "přátelství mezi chlapy" pustil na hodně tenký led. V originální romanci Když si Chuck bral Larryho udělal ze dvou kámošů na život a na smrt zákonem registrované partnery, ačkoliv oba jednoznačně preferují opačné pohlaví.

Chlouby brooklynského hasičského sboru Chuck Levine a Larry Valentine by jeden pro druhého obětovali život. Zodpovědný vdovec Larry se snaží všechen volný čas strávit se svými potomky, naopak pohodář Chuck se častým střídáním partnerek pokouší vyhnout tomu, aby kdy nějaké potomky měl.

Když ho tedy Larry s ohledem na nesmyslný byrokratický předpis požádá, aby podepsal formulář stvrzující, že spolu žijí v jedné domácnosti, aby si tím pojistil, že dětem bude vyplacena jeho životní pojistka, Chuck ho bezstarostně podškrtne. Aby přesvědčili úřady, musí předstírat, že se mají rádi…

II Now Pronounce You Chuck and Larry, USA 2007, 115 min., české titulky, režie: Dennis Dugan, hrají: Adam Sandler, Kevin James, Jessica Bielová, Dan Aykroyd, Ving Rhames, Steve Buscemi...

 

 

Mrtvá dívka

Mysteriózní drama se zabývá otázkou, jak ovlivní něčí smrt osudy jiných lidí.

Opuštěná domovnice Toni Collette se snaží přijít na to, proč zrovna ona musela najít tělo mrtvé dívky na svém prahu. Bezradně chodí po bytě a sleduje se v rozbitých zrcadlech. I na dalších sedm lidí čeká lehká životní změna, když se dozví, že jejich příbuzná, kamarádka či náhodná známá zemřela.

Právě ona je spojovacím článkem pro náhledy do života sedmi žen. Pomocí jejich putování potemnělým městem utváří dojem, jak asi žila, co ji bavilo a proč vlastně skončila mrtvá na silnici.

The Dead Girl, USA 2006, 85 min., režie: Karen Moncrieff, hrají: Toni Colletteová, Piper Laurieová, Don Smith, Michael Raysses, Earl Carrolle...

 

 

Ve stínu slunce

Josua Jackson a Harvey Keitel hrají ve strhujícím romantickém dramatu o touze po životní změně.

Jeremy pracuje v knižním nakladatelství a zároveň touží prorazit jako spisovatel. Jednoho dne ho jeho zaměstnavatel pošle do Toskánska, aby tam donutil stárnoucího a nevrlého spisovatele Weldona Parrishe napsat novou knihu. Jeremy je zcela okouzlen Weldonovou dcerou Isabellou. Teprve později se po mnoha nesnázích sbližuje i se samotným Weldonem. Krásné prostředí, láska a nové přátelství se pak oběma autorům stávají inspirací pro další tvorbu.

The Shadow Dancer / Shadows in the Sun, Itálie/Velká Británie/Francie 2005, 100 min., režie: Brad Norman, hrají: Harvey Keitel, Joshua Jackson, Claire Forlaniová, Armando Pucci, Giancarlo Giannini…

 

 

Vím, kdo mě zabil

Hrdinka thrilleru Aubrey Flemingová, je hned na začátku filmu unesena a během několika dní znásilněna, mučena a nakonec odhozena do příkopu. Nikterak milý osud..

Skutečné problémy ale paradoxně nastanou, až když se Aubrey vrátí domů. Probírajíc se z amnézie zjišťuje, že vlastně Audrey vůbec není, že je její identické dvojče. Psycholog by v tom hledal schizofrenii, která se po tak traumatických zážitcích občas dostaví. Ve skutečnosti je však za tím vším komplot…a nebo ne?

I Know Who Killed Me, USA, 2007, 105 min.,režie: Chris Sivertson, hrají: Julia Ormondová, Neal McDonough, Brian Geraghty, Garcelle Beauvaisová, Spencer Garrett...