Budeme tedy znovu sledovat osudy archeologa Bena Gatese (Cage), který se snaží v honičce Washingtonem D. C., Mount Rushmore, Paříží a Londýnem předehnat podloudného obchodníka se starožitnostmi (Ed Harris) a získat legendární poklad. Současně touží po očištění jména jednoho ze svých předků, který se údajně podílel na vraždě Abrahama Lincolna. Restaurátorku Abigail Chaseovou hraje opět Diane Krugerová, která se proslavila rolí Heleny ve filmu Trója.

Čekala jste, že budou mít Lovci pokladů takový úspěch?
Tušila jsem, že to bude příjemný film, ale takový úspěch nečekal snad nikdo z nás, a pro mě osobně bylo překvapivé, jak dobře si vedl i mimo Ameriku. Děj byl přece velice „americký“ – vyhlášení nezávislosti a tak, ale já žiji ve Francii a pocházím z Německa, a kamkoli jsem přijela, byli lidé nadšeni. Kdykoli ve Spojených státech procházím celní kontrolou a úředníci se podívají na mou fotografii, prakticky pokaždé mě poznají. Vypadá to, že celníci zbožňují Lovce pokladů!

Takže vás nebylo třeba pro druhý díl příliš přemlouvat?
Všem bylo jasné, že pokud máme přijít s dalším filmem tak, aby to dávalo smysl, musí mít skvělý příběh, protože nejde o klasický akční film plný střílení. Lovci pokladů jsou založeni na historických faktech a musejí dávat smysl. Scénář Knihy tajemství na mě udělal opravdu dojem a navíc je vždycky báječné se se všemi zase sejít.

Na konci minulého filmu se vaše postava a Ben Gates do sebe zamilovali a vyrazili vstříc lepším zítřkům. Jak na tom jsou na začátku Knihy tajemství?
Ano, Bena a Abigail jsme opustili poté, co vyrazili na společnou cestu. Teď se ale rozcházejí. Vypadá to, že oba jejich současný život tak trochu nudí. Našli obrovský poklad a Abby se vrátila do práce v muzeu, ale co dál? Takže hned zkraje filmu vyhazuji Bena z domu.

Dají to zase dohromady?
Mohu prozradit jen tolik, že se objeví spojení mezi pradědečkem Bena Gatese a vraždou Abrahama Lincolna, což pochopitelně Bena a jeho otce velice zneklidní, protože věří v jeho nevinu a rozhodnou se ji dokázat. Tím se to celé rozjede a já se k nim přidám…

Než začnete natáčet, zkoušíte si něco, přemýšlíte třeba o vývoji postavy, nebo o to v akčních filmech nejde?
Všichni si společně podrobně projdeme scénář, ale víme samozřejmě, že tu jde především o zábavu. Musím ostatně přiznat, že je úžasný pocit stát mezi těmi obrovitými dekoracemi uprostřed akce. Na druhou stranu ale nikdo nestojí o to být ve filmu, ve kterém nemá co na práci, a já mám na Abigail ráda to, že je chytrá a není tam jen tak náhodou.

Točili jste nějakou scénu, která na vás opravdu zapůsobila?
V jedné části filmu, kterou jsme točili v Universal Studios, se ocitneme v obrovských jeskyních. Všude kolem nás byly spousty vodopádů a natáčelo se v noci, což přispívalo k působivé atmosféře. Vodopády hrozně burácely a všude byla mlha a vodní tříšť, takže jste měli dojem, že jste ve skutečné jeskyni.

Samozřejmě to znamenalo vydržet celou noc promáčení až na kost. Nikdy jsem ještě s vodou nepracovala, a byla jsem moc ráda, že ji ohřívali. Takové natáčení se totiž může proměnit ve zkoušku odolnosti. Natáčet čtyři nebo pět nocí po sobě úplně mokří je docela drsné a musím přiznat, že to je na akčních filmech opravdu nepříjemné. Z pohledu herců jde o spoustu čekání, než je všechno připraveno, a práce je málo. Na plátně je za hodinu a půl po všem, my nad tím strávíme měsíce.

Jak jste reagovala na oznámení, že se k vám tentokrát připojí herečka Helen Mirrenová?
Právě získala Oscara, takže jsem si říkala, jestli nebude trochu namyšlená nebo příliš vážná. To víte, natáčí už dlouho, a je to dáma. Takže jsme k ní cítili první den velkou úctu. Ale pak si začala psát text na kousky papíru a schovávat je různě po place, takže jsme si řekli: Nojo, s tou bude očividně zábava, nepamatuje si text! Ale líbí se mi, jak je uvolněná a ke všemu přistupuje osobitě. Řekla bych, že má v sobě tak trochu ducha hippies..

Když vidíte někoho jako je ona, říkáte si, že takhle byste si měla naplánovat kariéru?
Mám za sebou teprve pět let, a když jsem s herectvím začínala, neměla jsem tušení, do čeho se pouštím. Chodila jsem na divadelní školu, pak jsem hrála ve francouzském filmu a pak přišla Trója a mně připadalo divné, že mě, která jsem naprosto bez kariéry, obdivují kvůli jednomu filmu.

Spousta herců by za takovou šanci dala cokoli…
Jo, bylo to skvělé, protože jsem si udělala jméno, ale měla jsem dojem, že bych se měla vrátit víc na začátek, protože se považuji spíše za charakterní herečku než za filmovou hvězdu nebo trojskou Helenu. Teď si záměrně vybírám menší projekty, u kterých je větší šance pracovat s postavou. Samozřejmě až na National Treasure! Větší projekt těžko najdete.