Pro bylo 125 ze 187 přítomných, proti 17. Hlasování se zdrželi nebo nebyli přítomni poslanci za Zelené. Novela jde nyní ke schválení do Senátu a poté ji musí podepsat prezident.

Koncesionářský poplatek činí od letošního ledna 135 korun za televizi a 45 korun za radiopřijímač a autorský poplatek za jeden televizor byl původně stanoven na 194 korun za měsíc, z toho 50 korun pro OSA, 60 korun pro Dilii a 84 korun pro Intergram.

Schválením pozměňovacího návrhu, který podal poslanec Jaroslav Plachý (ODS), se částka snížila na 50 procent z koncesionářského poplatku, což je u televizoru na 67,50 korun a u rozhlasového přijímače na 22,50 korun.

Hoteliéři s návrhem nesouhlasí

Povinnosti platit osvobodila hoteliéry před třemi lety novela, která podle vlády neodpovídá právu EU. Proti novele z roku 2005 protestovali v době jejího přijetí jak Ochranný svaz autorský, tak i někteří umělci a zákonodárci.

Upozorňovali, že státu hrozí sankce. Uváděl to i ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL). S tím, co poslanci ve středu schválili, Jehlička spokojen nebyl. Před závěrečným hlasováním vyjádřil neutrální, nikoli doporučující stanovisko.

Hoteliéři s návratem ke stavu před rokem 2005 zásadně nesouhlasí. Podle nich je sledování televize v hotelovém pokoji stejné, jako její sledování doma. „Stále tvrdíme, že pokoj není veřejným prostorem,“ řekl ČTK již dříve Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací.