Dohoda by mohla ukončit tři měsíce trvající protest scénáristů, který paralyzoval Hollywood. Kdysi velkolepé předávání cen Zlatý glóbus se kvůli stávce změnilo ve fraškovitou tiskovou konferenci bez hvězd a podobný propadák hrozil i nejslavnějším komerčním filmovým cenám světa, Oscarům.

To se už nyní nezdá tak aktuální, ale vyhráno ještě není. Jakákoliv dohoda s producenty by musela být schválena také většinou aktivních členů organizace scénáristů Writers Guild of America, kterých je více než 10 000.

Organizátoři Oscarů proto raději připravují i "záložní" oscarovou show, jejíž kostru by tvořily úryvky z filmů a obrazy z historie Oscarů. Gil Cates, který má přípravu oscarové ceremonie na starosti, však doufá, že scénáristé by ceremonii nebojkotovali, ani kdyby do té doby stávka neskončila.

Seriály a talk-show se zastavily 

Sdružení filmových a televizních scenáristů stávkuje už od 5. listopadu loňského roku. Autoři požadovali hlavně větší podíl na zisku z internetové distribuce. Jako první na stávku doplatily televizní talkshow, seriály zatím žijí z předtočených dílů.

Nedávno se ale ukázalo, že i některé seriály mohou být akutně ohroženy. Herečka Yeardley Smithová, která mluví v anglické verzi seriálu Simpsonovi Barta Simpsona, uvedla: "Nemáme obvykle tolik dílů dopředu jako ostatní animované seriály. Teď máme asi deset dílů v různých fázích rozpracovanosti. Otázka je, jestli některé z nich budou připraveny k vysílání před tím, než v květnu skončí sezóna."