Úderem půl osmé přivítala diváky Primy kdysi oblíbená dvojice konkurenční TV Nova Mirka Čejková a Pavel Zuna.

Prima vyladila své zpravodajství do modrých barev: studio, grafika, předěly, vše v odstínech modré. Oranžová, která v minulosti ovládala celý design druhé nejsledovanější komerční televize, zůstala jen na mikrofonech reportérů.

Zvířátko na konec chybělo

Zprávy se obecně velmi podobaly těm na Nově. Nechyběla počítačová animace dopravní nehody, moderátoři akčně procházející nemocnicí a pohazující pomerančem při reportáži o chřipce, ani obligátní vtipkování se sporťákem v závěru. Prima ovšem zavrhla tradiční novácké "zvířátko na konec“ a také nenabádala reportéry v terénu skákat do vody či viset při mluvení hlavou dolů.

:. Šéfredaktor zpravodajství Primy Pavel Zuna za moderátorským pultem. FOTO: Novinky/Repro Prima

Pokud jde o obsah, docela nečekaná byla např. reportáž o písničce Beatles mířící do kosmu. Ostřílený profesionál Pavel Zuna vypadal uvolněně a nedopustil se žádné výraznější chyby. Mluvil jasně a srozumitelně stejně jako Mirka Čejková, která také působila velmi solidně. Nasadila střídmý projev, nepřehrávala a nekoulela očima jako její konkurentka Lucie Borhyová, která se proslavila vytřeštěným výrazem, se kterým je schopna podat i úsměvné zprávy o tom, že se v Horní Dolní u Brandýsa nad Labem ztratilo malé roztomilé štěnátko.

Je jen škoda, že se moderátoři nedokázali vyhnout okřídlenému spojení "tragická nehoda“, ale na druhou stranu alespoň žádnou z reportáží neoznačili za "šokující“.

:. Nové logo hlavního zpravodajského pořadu televize PrimaFOTO: Novinky/Repro Prima

Celkově nové zprávy Primy dopadly dobře. Televize odvedla standardní profesionální práci a je třeba ocenit, že to nepřehnala s bulvárními tématy, takže snad neodradila ani diváky vyhledávající důvěryhodnost. Zůstává ale otázka, jestli tohle bude stačit ke zvýšení sledovanosti.

Zuna: Možná je to šílené, ale baví mě to
"Proti zprávám na Nově si žádná televize nedovolila nasadit silnou protihru. Tak to zkusíme. Děláme průzkum bojem. Byl to odvážný krok, někdo říká, že šílený krok. Ale pracovat v takových podmínkách mě baví," komentoval Zuna posun začátku zpravodajství na Primě v nedávném rozhovoru v Právu.

Dlouho se spekulovalo, zda na Primu skutečně nastoupí i Mirka Čejková. Teprve 28. ledna oznámil výkonný ředitel Primy Petr Chajda, že se s Čejkovou dohodl na uzavření smlouvy." Věřím, že právě tato dvojice bude vynikajícím odrazovým můstkem pro Zprávy od 19.30 hodin,“ řekl tehdy.

Sehraná dvojice
Právě moderování se Zunou označila Mirka Čejková za jeden z hlavních motivů pro vstup do zpravodajství Primy. „Známe se velmi dobře, máme podobné povahy a víme, co od sebe můžeme čekat,“ uvedla Čejková. Na vysílání se podle svých slov výrazně nepřipravuje. „Živé vysílání se nedá naučit a nedá se na něj zvlášť připravit, podstatná je praxe,“ poznamenala.

Také Zuna se nechal slyšet, že do zpráv by nešel s kýmkoli a za každou cenu. "Moderovat budu jen s tím, s kým mně to profesně klape a mám s tou osobou zkušenosti. I kdyby mně teď vybrali krásnou dvacetiletou modelku, tak bych s ní do dvojice nešel," řekl.

V moderování Zpráv TV Prima se začnou postupně střídat i další dvě dvojice - Světlana Zárubová s Romanem Fojtou a Terezie Kašparovská s Jiřím Chumem.

Vše o změnách ve zprávách na Primě čtěte zde
Rozhovor s Pavlem Zunou zde