Podle šéfa akademie Sida Ganise se proto připravuje koncept tradiční, honosné show za přítomnosti celebrit, ale i ceremonie, jejíž kostru by netradičně tvořily úryvky z filmů a promítání z historie Oscarů.

Ganis agentuře AP potvrdil, že filmová akademie nyní jedná se Sdružením filmových a televizních scenáristů (WGA), které stávku vyhlásilo. "Chceme zrealizovat klasickou oscarovou show a chceme vytvořit podmínky, které by nám to umožnily," dodal.

Gil Cates, který má přípravu oscarové ceremonie na starosti, však doufá, že scénáristé by tradiční ceremonii nebojkotovali, ani kdyby do té doby nedošlo k oficiální dohodě se studii. "Tahle show je podle mě důležitější než jakékoliv spory," uvedl Cates.

K nočním můrám akademie patří podle odborníků také fakt, že předávání Oscarů by mohly bojkotovat i herecké hvězdy, které většinou stojí na straně scénáristů. Celebrity podobně bojkotovaly i předávání Zlatých globů.

Jistou útěchou filmovému i hudebního světu může být skutečnost, že WGA umožnilo svým členům psát pro ceremoniál předávání hudebních cen Grammy 10. února.